Kesme tahtası nasıl temizlenir?

Öncelikle dikkatli olunması gerekli olan sebzeler için ayrı etler için ayrı kesme tahtası kullanmaktır. Böylelikle et kestiğimiz taht...

 

Düzenli bir biçimde temizlenmeyen kesme tahtaları üstünde biriken bakteriler insan sağılığı tehdit etmektedir. Dolaylı olarak evimizdeki çok şeyde olduğu gibi kesme tahtalarının da temizliğine dikkat etmekte yarar var. Peki, kesme tahtalarını nasıl temizlemeliyiz?

Öncelikle dikkatli olunması gerekli olan sebzeler için ayrı etler için ayrı kesme tahtası kullanmaktır. Böylelikle et kestiğimiz tahtada biriken bakteriler en azından çiğ sebzelere geçmeyecektir. Çünkü çoğu zaman bakterilere neden olan etlerdir. Lakin yine de iki değişik tahta kullanmak yeterli olmayacaktır. Sebze ve et için ayrı tahta kullanmanın yanında her bir kesme tahtasını kullandıktan sonra güzelce temizlemeye dikkat etmeliyiz.

Kesme tahtalarını temizlerken bulaşık makinesinde yıkamak veya ağır kimyevi içeren sabun ve deterjanlar kullanmak da yanlıştır. Bulaşık makinesine konulan kesme tahtaları yıkama işlemi sırasında makinenin deterjanını emerek içine hapsedeceğinden bu kesme tahtalarını kullanırken deterjanı da yiyeceklerimize bulaştırmış oluruz. Yahut diğer bulaşık deterjanı ürünlerle yıkarken de benzer şey geçerlidir. Kesme tahtanızı doğal yollardan temizlemek için şu üç maddeden yararlanabilirsiniz:

Karbonat

Tuz

Limon

Sirke

Her şeyden önce sirke ile kesme tahtasını temizlemek için kesme tahtasını kullandıktan sonra tahtanızın üstüne bir nebze sirke dökerek bulaşık süngeriniz ile ovalayınız ve çeşme altında güzelce durulayınız. Bu işlem kesme tahtanızın temizlenmesini ve kötü kokuların da yok olmasını sağlayacaktır. Sirke bakterilerin ölmesinde etkili üründür. Ek olarak soğan, sarmısak gibi yoğun kokular bırakan yiyeceklerin kokularını gidermek için de etkili olmaktadır.

 

Sirke dışında benzer işlemi limon ile de yapabilirsiniz. Kesme tahtanızın üstüne bir nebze iri kaya tuzu yahut deniz tuzu döktükten sonra üstüne limon sıkarak ovalarsanız daha etkili sonuçlar elde edersiniz. Tuz tahtanın çentikleri arasında kalan artıkların temizlenmesinde etkili olmaktadır. Limon ise sirke gibi iyi bir mikrop kırıcı ve koku gidericidir. Limon ve tuz karışımına karbonat ilave ederek de tahtanızın pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz. Karbonat iyi bir beyazlatıcıdır. Çokca alanda kullanılmış olduğu gibi kesme tahtasında da pratik bir biçimde karbonatı kullanabilirsiniz. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Tava nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?