Engelli otomobili nedir?

Engelli otomobili alabilmek için ilk başta H sınıfı ehliyet almak gerekmektedir. Ehliyeti alabilmek için de tam teşekküllü bir devlet...

 

Türkiyede temelde iki değişik engelli otomobili vardır. Ek aparat gerektiren otomobiller ve otomatik vitesli engelli araçlar.

Engelli otomobili alabilmek için ilk başta H sınıfı ehliyet almak gerekmektedir. Ehliyeti alabilmek için de tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurarak gireceğiniz sağlık kurulunda değerlendirtebilirsiniz. Kurul hepsinden önce sizin araç kullanabilir misiniz bunu inceler, sonrasında münasip görürse ne tür bir ehliyet alabileceğinize dair rapor vermektedir.

ÖTV İndirimli Otomobil Alma Şartları Nelerdir?

-Sakatlık Dereceleri: Sakatlık derecesi % 90'ın üstünde olanlar için başka bir şart aranmaz, altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini alabilmesi için; sakatlığına münasip hareket ettirici özel tertibat yaptırılması kaydıyla istisna uygulanacaktır. 

-Binek otomobiller için motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşamaz,

Engelli Plaka Zorunlu mu?

Hayır. bu artık bir zorunluk değil. Engellilere ait araçların park alanlarından daha rahat yararlanmaları için "araç park kartı" oluşturuldu. H sınıfı ehliyeti bulunan engelliler, isterlerse araçları için Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri'nden kendilerine park kartı veriliyor.

Alım Satım

ÖTV indiriminin yapılacağına dair elinizde belge olduğunda. Bu belge ile bayiiler ile görüşebilir ve Türkiye'de binek araçlar için uygulanan %45'lik ötv indiriminden faydalabilirsiniz. Aracı aldıktan sonra 5 yıl içinde satarsanız ise, aracı alır iken ödemediğiniz ÖTV tutarını ödemek zorunda kalırsınız. Tersi hallerde 5 sene geçince ötv problemi olmaksızın aracınızı satabilirsiniz. Ek olarak 5 yılın nihayetinde yine ÖTV indirimli yeni araç alabilir ve eski aracınızı ister iseniz satmayabilirsiniz. Aracınız için (yalnızca biri) ek olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemezsiniz. Otomatik vitesli araçları herkes kullanabilir.

 

Rapor sonuçları örnekler

Hastaneden aldığınız raporun bir nüshasıyla H sınıfı ehliyet vermeye yetkili bir kursa başvurur ve gereken eğitimleri aldıktan sonra herkes gibi sınavlara tabi tutulursunuz. Diğer nüsha ile ise (eğer ÖTV indirimi almışsanız) Araç almak için başvuru yapabilirsiniz.

- ' H sınıfı sürücü belgesi alabilir, bacaklarını kullanmasına gerek kalmayacak özel donanımlı otomobil kullanabilir,'

-Otomatik vites araç kullanabilir 

Bu cümlede ise herkesin kullanabileceği bir araçtan söz edilmektedir.

Şurada anlatılmak istenen elle kumanda edilen bir araçtır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Araç hasar sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?