Dalış tüpü regülatörü nasıl bağlanır?

Bu bölüm tamamlanınca, kontrol safhasına geçiyoruz. Elimize regülatörün ikinci bölgelerini alıyoruz. Tüpü açmadan regülatör ikinci kı...

 

Dalış tüplerine regülatör bağlamak, ev ya da piknik tüpüne takılan regülatör kadar kolay bir iştir. Fakat denizin altında nefes almamızı sağlayan dalış tüpüne takılan regülatör, azıcık daha dikkat gerektiriyor. Bu anlamda, iki kısımdan oluşan regülatörün birinci bölümünü, yani tüpe takacağımız kısmı ele alıyoruz. Birinci kademe üstünde olan toz kapakçığımızı gevşetiyoruz. Gevşetme işlemini tüpümüzün ağzına denk gelecek bir genişliğe yapıyoruz. Çok fazla genişleterek, toz kapakçığının elinizde kalmasına neden olabilirsiniz. Buda tüp ağzına kapağı takma işlemini zahmete sokar. Genişlettiğiniz toz kapakçığını tüpün ağzına takıyoruz. Vidaların oturduğundan emin olunca, genişlettiğimiz toz kapakçığını sıkıyoruz.

Bu bölüm tamamlanınca, kontrol safhasına geçiyoruz. Elimize regülatörün ikinci bölgelerini alıyoruz. Tüpü açmadan regülatör ikinci kısımlarında sorun olup, olmadığını test edeceğiz. Orada dikkat göstermeniz gerekli olan şey, tüpü açmadan kontrol işleminin yapılacak olmasıdır. Kontrol işlemini yapmak için ikinci kademeyi ağzımıza alıyoruz ve bir nefes çekiyoruz. Benzer halde diğer kademeyi de deniyoruz. Nefes aldığımızda, muhakkak havanın gelmemesi gerekiyor. Eğer hava geliyorsa, ikinci kademelerde sorun var demektir. İki şeyden şüphelenebiliriz. İlki kademeler içine taş ya da kum gibi yabancı maddelerin karışmış olması, diğeri ise, içinde yer alan diyaframın dönmüş olmasıdır.

 

İkinci kademeleri kontrol ettikten sonra, sıra tüpü kontrol etmeye geldi. Bunu gerçekleştirmeden önce, basınç ve hava göstergesinin yüzü yere ters gelecek halde koyuyoruz. Veyahut gösterge yüzü, bisimize yani tüpe denk gelecek halde elimizde tutuyoruz. Bu biçimde yapmamızın nedeni, gösterge aparatının camlarının çatlak veyahut zayıf olabileceği ihtimalidir. 200 atmosferlik basınçlı tüpün açılması durumunda bu camlar zayıfsa, suratımıza doğru patlayabilir. Etrafımızdaki kişilere zarar verebilir. Şu nedenle basınç göstergesini tüpü açmadan önce ters biçimde koyalım. Tüpü de yavaş bir biçimde açalım. Basınç göstergesi, 200 atmosferlik bir basıncı göstermelidir. Genel olarak dalışlar, 200 atmosferlik basınçla yapılmaktadır. Ama, daha az bir hava da tüpünüzde olabilir. Tüpü açtıkta sonra, ikinci kademeleri tekrar denemeyi unutmayınız. İçimize doğru çektiğimizde, ikinci kademelerden hava gelmesi lazımdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Motosiklet kıyafeti nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?