Cilt temizliği önerileri

Günün içerisinde yapılmış olan makyaj ile muhakkak uyumamak gerekmektedir. Uyku esnasında cilt hava almalıdır. O nedenle yatmadan önc...

 

Sağlıklı ve güzel cildin formülü temizlikten geçmektedir. Bu yüzden makyaj kadar, günlük cilt temizliğine de önem vermek gerekmektedir. Temizlenmeyen bir cilt havasız kalarak çok cilt sorununa yol açar. Gözenek genişlemesi, siyah nokta ve akne oluşumu bu problemlerden bazılarıdır. 

Günün içerisinde yapılmış olan makyaj ile muhakkak uyumamak gerekmektedir. Uyku esnasında cilt hava almalıdır. O nedenle yatmadan önce makyaj, münasip ürünlerle bütünüyle temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Temizleyici jeller ve köpükler tercih edilebilmektedir. Temizlenen cildimizde gözeneklerin genişlememesi için tonik kullanılmalıdır. Cildi nemlendirmekte çok önemli cilt bakım faktörleri arasında yer bulur. Özel olarak kış mevsimindeki aylarda nemlendirilmeyen cilt pullanarak kötü görüntü oluşturmaktadır. Bu kuruluk acıya da neden olabilir. (Karma ve yağlı cilde sahip olanlar bu cilt tiplerine münasip nemlendiricileri kullanmalıdırlar.)

Son olarak dudak bakımına önem verilmelidir. Dudaklar kolay bir biçimde kuruyarak çatlayabilen bölümlerdir. O nedenle devamlı olarak peeling yapılmalı ve gün içinde çokça dudak kremleri ile nemlendirilmelidir.

Cilt bakımı için dikkatli olunması gerekli olan diğer bir nokta da makyaj malzemesi seçimidir. Mineralli ürünler tercih edilirse cilt hava alır ve gözenekler tıkanmaz. 

Sağlıklı cilt için en temel kural doğru beslenmektir. Gereken vitaminler alınmadığında ve sağlıksız beslenildiğinde cildimizde bozulmalar görülebilmektedir. Cilt hücrelerini güçlü tutabilmek için bolca su tüketmek gerekmektedir. Omega 3 açısından zengin yiyecekler de cilde iyi gelir. Bu neden ile somon ve ceviz gibi besinler devamlı tüketilmelidir.

 

Sağlıklı cilt için güneş ışınlarından imkan bulduğunuz sürece uzak durmak gerekmektedir. Güneşe çıkmadan önce kesinlikle yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Cilt temizliği ve cilt bakımı için kişi cilt yapısını bilmelidir. Tersi durumunda yüze münasip olmayan ürünler kullanılarak hasara yol açılabilir. Kişi cilt tipini öğrendikten sonra münasip yapıdaki temizleyici ve bakım malzemelerini temin etmelidir. Hazır kremler ve temizleyiciler kullanmak istemeyenler evde cilt tiplerine münasip doğal temizleyici ve maskeler hazırlayabilirler. Bu biçimde hem cilde kimyevi değmemiş olur aynı zamanda daha ucuza mal edilebilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çekiç parmak hastalığı nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?