Cilt maskesi hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Cilt sağlığımız için düzenli uygulamamız gerekli olan bakımları aksatmamalıyız. Cilt bakımımız için hazır, ihtiyaca göre ayrı özellik...

 

Cilt sağlığımız için düzenli uygulamamız gerekli olan bakımları aksatmamalıyız. Cilt bakımımız için hazır, ihtiyaca göre ayrı özelliklere sahip üretilmiş ürünler olduğu gibi, evde de cilt tipinize münasip bakım ürünleri hazırlamanız mümkün. Ama istenmeyen sonuçlara yol açmamak için dikkat göstermeniz gerekli olan bazı noktalar var.

Bilmenizde fayda var 

Maskenizi bir seferde bitirebileceğiniz miktarlarda hazırlayın. Evde hazırladığınız maskeler bir koruyucu madde içermediğinden içindeki yararlı maddeler kısa süre içerisinde etkisiz hale gelecektir. Bu neden ile kolay kullanım amacı ile fazla ölçüde hazırlayıp saklamanız tavsiye edilmez. 

Göz çevresi yüzümüzde en duyarlı bölgelerdendir. Hiç bir maskeyi yararlı olur düşüncesiyle göz etrafına sürmeyin. Göz çevresi bakımınız için ayrı bakımlar uygulamanız gerekir 

Eğer benzer zamanda doktorun kontrolü altında olduğunuz bir akne/sivilce tedavisi var ise ek olarak kullanmak istediğiniz maskeler için kesinlikle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Alerjinizin olduğunu bildiğiniz ürünleri maske içinde de kullanmayın. Maskeyi uyguladığınız ilk bir kaç dakika içinde kaşınma, kızarıklık, şişlik dikkatinizi çekiyor, bu belirtiler fazlasıyla rahatsız ediyorsa içindeki bir maddeye cildiniz alerjik tepki gösteriyor olabilir. 

Evde kendi maskenizi hazırlarken kullanabileceğiniz araç ve gereçlerin hijyenine de dikkat etmelisiniz. Maskeyi karıştıracağınız kap, yüzünüze uygularken kullanabiliceğiniz fırça vb malzemelerin de temiz olmasına özenli olun.

 

Tarif içerisinde kullanılan malzemelerin ölçülerine ve gruplandırılmalarına dikkat gösterin. Bir malzemeden fazla katmanız veya kendinize göre ek bir malzeme eklemeniz istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Özel olarak bu oran bitkisel maskeler hazırlarken çok çok önemlidir.

Cilt tipinize münasip maske tarifi içerisinde meyve yahut sebze içeriyorsa, bu ürünlerin tazeliğine ve ayrıca imkan varsa organik olmasına önem verin. Bozulmaya başlayan yahut yapısında kimyevi bulunan ürünler cilt maskesi olarak da size bir fayda sağlamayacaktır.

Hazırlayacağınız maske cildinize münasip, sorununuzu çözmeye yönelik olmalı. Bundan dolayı her gördüğünüz maskeyi kullanmayın. Uzman kişilerce hazırlanmış maske tariflerini tercih edin.

Hazırladığınız maskeyi ilk defa kullanacaksanız cildinizin negatif tepki verip vermeyeceğini anlamak için önce elinizin üzerinde veya bileğinizin iç bölümünde deneyebilirsiniz. 5-10 dakika içinde bir rahatsızlık duymadıysanız yüzünüze uygulayabilirsiniz. Buna karşın yüzünüzde negatif bir etkisini görürseniz yüzünüzü bol su ile maskeden bütünüyle arındırın.

Benzer biçimde tarifte belirtildiği süreyi aşmamaya özenli olun. Etkisini gösterebilmesi için belirtilmiş süreden erken de temizlemeniz, maskenin işe yararlığını azaltabilir. Ama daha uzun zaman kalması daha iyi etkileyeceği anlamına gelmiyor, bunu da unutmayın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kumaş pantolon nasıl giyilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?