Sivilceye iyi gelen yiyecekler

Sivilce problemiyle baş edebilmek adına sivilcelere iyi gelen besinleri tüketmenin faydası hayli yüksektir. İnsanlar yediklerine, içt...

 

Sivilce (akne), genelde 12- 18 yaş aralığındaki insanlarda ortaya çıkmaya başlayan her yaşta görülebilen kadınların ve erkeklerin ortak cilt problemidir. Sivilce esasen derimizde bulunan yağ bezlerinin meydana getirdiği bir hastalıktır. Normal zamanda bu bezlerin salgıladığı yağ deri yüzeyine çıkmalı vücudumuzdan atılmalıdır. Lakin yağ bezi daha çok yağ salgıladığı dönemlerde, bu yağın deri yüzeyine gitmesini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ olması hasebiyle tıkanır ve sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilce problemiyle baş edebilmek adına sivilcelere iyi gelen besinleri tüketmenin faydası hayli yüksektir. İnsanlar yediklerine, içtiklerine özen gösterip bu problemleriyle baş edebilmeyi hedeflerler. Sivilce sorunu olan şahısların en fazla dikkat ettikleri yiyecekler fazla yağlı, fazla tuzlu besinleri tüketmemektir. Devamlı fast food yenir, doymuş yağlar ve kafein tüketimi artırılırsa sivilce probleminin daha da büyümesine neden olunur. Bunların tersine meyve ve sebze tüketimini artırmak, vücudumuz ve cildimiz için gayet yararlıdır. Bilhassa içerisinde A vitamini bulunan sebze meyveler akne tedavisinin pozitif sonuçlanmasında bir basamaktır. Havuç, sarmısak, lahana, ıspanak ve kavun A vitamini içeren yiyecekler arasında yer bulur.

Ek olarak sivilce oluşumunu minimuma indirmek için; alkol tüketimini azaltmayı, asitli içeceklerden uzak durmayı, stresi tetikleyen çay ve kahve tüketimini minimuma indirmeyi, gün içerisinde minimum iki litre su içmeyi ve öğün atlamadan beslenmeyi unutmamak gerekmektedir.

 

Meyve ve sebzenin peşi sıra içinde bol lif ve mineral oranı yüksek olan tam tahıllı gıdalar da sivilce tedavisinde yenilmesi önerilen besin grupları arasında yer bulur. Tam tahıllı gıdaların  hormonları dengelemesi ve kan şekerini sabit tutması sivilce tedavisinde önemli görülen bir aşamadır. Bu sebeple arpa, yulaf, esmer pirinç tüketilmesi önerilen ve iyi gelen tam tahıllı yiyeceklerden birkaçıdır.

Sivilce oluşumunda yağ tüketimi önemli kabul edilen bir yer tutar, o yüzden dışarıdan alınan yağın vücudumuzun alması gerekenden fazla tüketimi sivilce oluşumunu tetiklemektedir, bu neden ile yediğiniz yiyeceklerdeki yağ oranına dikkati açmak gerekmektedir  Eğer süt içecekseniz yarım yağlı yahut yağsız süt tüketmek, margarin yerine bitkisel yağlar (fındık, keten, badem yağı) tüketmek sivilcelere ve cilde iyi gelen bir metottur.

Sivilce oluşmasında çok faktör etki etmektedir. Bunların arasında cildin yapısının ve genetik faktörlerinin peşi sıra cilt temizliğinin aksatılması, beslenme alışkanlıkları, stres ve uyku bozukluğu da sivilce oluşumuna neden olur. Bilhassa beslenme alışkanlıkları sivilce oluşumunu tetikler ve bu da cilt sorunlarının hayatımıza girmesine neden olur. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kuru soğanın faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?