Cilt kuruluğu nedenleri nelerdir?

Erken teşhis edilmeyen cilt kuruluğu daha ciddi bir deri hastalığı olan egzamaya kadar ilerleyebilir. Çünkü sürekli cilt kuruluğu dış...

 

Hava koşulları ve bazı dış etkenler cilt üstünde önemli bulunan bir etkiye sahiptir. Deri hayli sağlam ve esnek bir yapı olmasına karşın görünüm olarak aldığı olumsuzlukları bütün yüzeyine yayma eğilimindedir. Bu yüzden cilt ile ilgili sorunlar insanları endişelendirebilir. Bu problemlerden birisi de çoğu insan tarafından sık karşılaşılan cilt kuruluğudur.

Erken teşhis edilmeyen cilt kuruluğu daha ciddi bir deri hastalığı olan egzamaya kadar ilerleyebilir. Çünkü sürekli cilt kuruluğu dışarıdan anlaşılamayabilir, uzmanlarca muayene sonucu meydana gelir. Teşhis için türlü testler yapılsa da kişinin hikayesi uzmana tedavide yol gösterici olur. Cildimizde sertleşme, pullu görünüm, ağrı, kaşınma, yanma, çatlama veyahut kül rengi görünüm şüphelenilmesi gerekli olan cilt kuruluğunun belirtileridir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Kişinin geçmişinde yaşadığı ciddi cilt sorunları tedavi edilmiş olsa dahi cilt kuruluğuna yol açabilir.

Bazı kimseler meslekleri sebebiyle cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Su ile çok temas eden kimselerde buna bağlı deformasyonlar ve kuruluk görülebilmektedir.

Kadınlarda ani hormonsal değişimler cildimizde kurumaya neden olabilir. Menopoz dönemleri bu bakımdan önemlidir.

Yaşa ve diğer çevresel faktörlere bağlı olmaksızın kişinin beslenme alışkanlığı neden olabilir. Yeteri miktarda sıvı tüketmemek cildin en büyük düşmanıdır.

 

Kişinin yaşı ilerledikçe cildi kurumaya daha meyilli hale gelir. Belli bir yaştan sonra cilde münasip kaliteli nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Havuz suyu kişinin cildini etkileyebilir. Çünkü klor miktarı fazla olan sular cilt üstünde kurutucu etkiye sahiptir.

Kuru ve soğuk iklimlerde yaşayan kimselerde cilt kuruluğu daha fazla görülmektedir. İklim konusunda yapılacak bir şey olmasa da iç mekanlarda havadaki nemi koruyucu önlemler alınmalıdır. (klimaların kurutucu etkisi vardır.)

Kullanılan türlü ilaçların yan etkisi olarak kişi cilt kuruluğu yaşayabilir ya da cilt ilaçtaki bazı etken maddelere alerjik tepki verebilir.

Nemlendirici kullanmak cilt kuruluğunun bilinen en hızlı ve en kolay tedavisidir. Nemlendirici ile geçmeyen kuruluklarda cildiye uzmanları tarafından önerilen ilaçlar etkili olur. Eğer daha kalıcı bir tedavi isteniyorsa cilt kuruluğuna neden olan alışkanlıklar ortadan kaldırılabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Geçici dövme nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?