Boks eldiveni nasıl seçilir?

Ayak numaralarınız olduğu gibi eldiven numaranız da size özeldir. Şu nedenle ellerinizin boyutuna münasip olan eldiveni seçin. Büyük ...

 

Boks eldivenleri hangi tür boksu yaparsanız yapın ciddi bir ekipman olarak karşımıza çıkmaktadır. O neden ile bu eldivenleri seçerken de hayli dikkatli olmalı ve azami verimi alacağınız eldivenleri seçmelisiniz. Peki ama doğru boks eldiveni seçimi nasıl yapılmaktadır ve hangi kıstaslar dikkate alınmalıdır?

El Kalıbınızı Belirleyin

Ayak numaralarınız olduğu gibi eldiven numaranız da size özeldir. Şu nedenle ellerinizin boyutuna münasip olan eldiveni seçin. Büyük yahut küçük eldivenler genellikle size dezavantaj olarak geri döner.

Kullanılacak Yere Göre Tip Seçimi

Boks eldivenleri yassı ve yuvarlak yapı olmak üzere iki tipte üretilir. Bu neden ile kullanabileceğiniz spor dalına göre doğru tipteki boks eldivenini seçmelisiniz.

Üretildiği Malzemeye Dikkat Edin

Eldivenler bilhassa suni deri ve gerçek deriden üretilmektedir. Gerçek deri eldivenler yüksek fiyatlarına karşın sağladıkları ile sporcuya bu paranın karşılığını vermektedir. Daha fazla profesyonel sporcularca tercih edilir. Suni deri eldivenler ise koku yapma gibi kötü huya sahiptir. Ama düşük maliyet sebebiyle yeni sporcular tarafından sürekli tercişh edilir. Böylesi bir eldivenin bandajla kullanılması ve her çalışma sonra havalandırılması gerekmektedir.

Nerede Kullanacaksınız?

Bildiğiniz gibi boks eldivenleri yalnızca boksta kullanılan eldivenler değildir. Bunun yanında kickboks, Muay Thai ve Wushu gibi sporlarda da kullanılır. Fakat bazı standartlar gereği her spor dalında benzer renk eldivenler kullanılmamakta. Wushu’da kırmızı ve siyah renkteki eldivenler kullanılırken, Muay Thai, boks ve Kick Boks gibi sporlarda ise mavi ve kırmızı renkler kullanılmaktadır. Şu nedenle nerede kullanacağınıza bağlı olarak öncelikle renk belirlemesi yapın. Motifli eldivenler ise yalnızca antrenmanlarda kullanılabilmektedir. Bunu unutmamalısınız.

 

Ağırlık Kontrolü Yapın

Eldiven ağırlıkları oz adı verilen özel birim ile ifade edilir. Eldiveni kullanabileceğiniz yere göre yani antrenmanda mı yoksa maçta mı kullanacağınıza göre oz belirlemesi yapın.Antrenmanlarda daha yüksek oza sahip eldivenler çalışmalarınızda size katkı sağlamaktadır. Maçlarda ise düşük ozda ki eldivenler daha avantajlıdır. Fakat maçlarda alt sınır 10 oz olarak belirlenmiştir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bisikletin önü nasıl kaldırılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?