Nasıl bilardo sporcusu olunur?

Her oyun stilinin kendine göre kuralları ve masası vardır. Mesela; 3 top bilardoda bilardo masasının delikleri yoktur. Oyun için bir ...

 

Istakanın bilardo toplarına vurulması ile oynanan bir oyun olan bilardo, iki kişiyle veya takımlar durumunda oynanabilir. Bilardo, bir kapalı alan sporudur ve cepli ve cepsiz bilardo olmak üzere iki ana dala ayrılır. Birçok değişik tarzda oyun hali bulunan bu spor Türkiye'de de son zamanlarda gelişmeye ve popülerleşmeye başlamıştır.

Her oyun stilinin kendine göre kuralları ve masası vardır. Mesela; 3 top bilardoda bilardo masasının delikleri yoktur. Oyun için bir bitiş sayısı seçilir ve bu sayıya ilk ulaşan taraf oyunu kazanır. Beyaz, sarı ve kırmızı renkte 3 top vardır. Kırmızıya vurmadan taraflar kendi renklerine vururak diğer renkteki topu hedef alırlar.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında lisans ücreti ödenmesi gerekmektedir. Türkiye Bilardo Federasyonu 16 yaş altı sporculardan ve kadın sporculardan lisans ücreti almaz. Gereken ödeme yapıldıktan sonra evrakların hazırlanması gerekir. Lisansın aktifleşmesi için gereken evraklar kişinin bulunmuş olduğu il temsilciliğine teslim edilmelidir. Hazırlanması gerekli olan evraklar ise şunlardır:

Diğer oyun türü ise Amerikan bilardosu olarak da bilinen 8 toptur. 1'den 7'ye kadar numaralanmış yedi adet top, çizgili veya pijamalı adı verilen 9-15 arasında numaralanmış top, 8 numaralı siyah bir top bir de vuruş yapılmış olan beyaz top vardır. Takımlar yahut kişiler kendi gruplarındaki topların hepsini deliklere sokmaya çalışırlar. Kendi gruplarındaki toplar bitince son olarak siyah top önceleri belirlenen deliğe sokulduğunda oyun biter.

 

Bu evrakların birer örneği Türkiye Bilardo Federasyonu'ndan alınır.

Amatör olarak bilardo oynayan ve bu spor dalında kendini geliştirerek profesyonel olarak bu sporu yapmak isteyenler Türkiye Bilardo Federasyonu'na başvurarak lisanslı sporcu olabilirler. Başvuru için her şeyden önce Türkiye Bilardo Federasyonu sitesine üye olmak gerekmektedir. Daha sonrasında oluşturulan bu profiliden başvuru yapılabilmektedir. Kişiler, başvuruyu kendi adlarına yahut birden fazla kişi için yapabilirler.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Sörfün kuralları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?