Bebek beşiği nasıl kurulur?

Daha sonrasında dikdörtgen biçimindeki bazanın kısa kenarlarına, yani baş ve ayak bölümlerine başlık parçalarını monte etmeniz gerekm...

 

Çok miktarda vidası veparçasıyla bebek beşiği kurmak bazen tahmin ettiğinizden çok çok zor olabilir. Bir beşik kurarken muhakkak her şeyden önce parçaları incelemeli, hangi parçanın nereye ve nasıl takılacağını önceleri hesaplamalı ve daha sonrasında işe koyulmalısınız. Aksi durumunda parçaları bir kaç sefer söküp takmak zorunda kalabilirsiniz.

Daha sonrasında dikdörtgen biçimindeki bazanın kısa kenarlarına, yani baş ve ayak bölümlerine başlık parçalarını monte etmeniz gerekmektedir. Başlık parçası, nerdeyse herkesin yatağında olan başlık kısmı gibidir, yalnızca az daha küçük ve beşiğe uyarlanmış halidir. Başlık bölümleri her iki uçta da olur ve hem bazaya aynı zamanda parmaklıklara vida ile monte edilir. Bundan sonra bazanın hemen üzerine yatağı koyabilmek için tahta levha konulur ve bebeğinizin yatacağı yatak bu tahta levha üstüne koyulur.

Parçaları ilk sefer biri birine monte ederken vidaları çok sıkmamanız sizin yararınıza olabilecektir. Hatalı montaj yapmanız halinde geri söküp doğru yere takmak için büyük kolaylık sağlar.tüm parçalar monte edildikten sonra vidaları sıkarak beşiğinizin montajını tamamlayabilirsiniz.

Beşiğin parçalarını incelediniz, hangi parçanın nereye ait olduğu konusunda bir fikir edindiniz. Bundan sonra beşiği kurmaya başlayabilirsiniz ve hepsinden önce beşiğin yerle temas eden kısmı olan tabandan başlamanız en mantıklı yoldur. Bebeğinizin yatacağı yatağın koyulduğu kısmın, buna baza veya küvet diyebiliriz, parçalarını yere koyun. Önce dikey parçaları alın ve eğer beşiğin alt bölgesinde, yani bazasında çekmece var ise her şeyden önce bu dikey koyduğunuz parçalara çekmece raylarını vidalayın. Zaten çoğu zaman vidaları monte edeceğiniz yerlerde ufak bir delik olabilecektir, bu da vidaları monte etme konusunda size yardım eden olabilecektir. Daha sonrasında bu dikey parçaların biri birine tutunmasını sağlayan yatay parçaları monte etmeniz gerekmektedir. Bu yatay parçalar muhakkak dikey parçalara vida ile tutturulmalıdır. Beşiğin baza tarafını bir kutu gibi düşünürsek, önce kutunun yan taraflarını daha sonrasında ise kutunun üst ve alt tarafını yapıyoruz. Bu biçimde beşiğin baza tarafını ve var ise bazadaki çekmecelerin raylarını kolay bir şekilde monte edebilirsiniz. Baza tarafını monte ettikten sonra bebeğinizin uyurken sağa sola dönüp düşmemesi için kullanılan, parmaklığa benzeyen parçaları bazanın üzerine monte etmelisiniz. Dikdörtgen biçimindeki bazanın uzun kenarlarına parmaklıklar monte edilmelidir.

 

Eğer beşiğin bazası çekmeceli ise, çekmecelerin önce yan bölümleri ile arka kısmı çekmecenin tabanına sabitlenerek biri birine vidalanır, son olarak çekmecenin ön yüzü ve en son kulpu monte edilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Suda doğumun faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?