Bambu parke bakımı

Zemin kaplamacılığında kullanılan bu iki parke türüne karşı son dönemlerde bambu parkeler de tercih edilmeye başlandı. Bambu parke ze...

 

Parke, ev ve ofis gibi mekanlarda şıklık ve temizlik amaçlanılarak yer döşemelerinde kullanılan kaplama çeşididir. Dekorasyon amacı ile kullanılan parkeler yakın bir zamana kadar masif parke ve laminant parke ile sınırlıydı. Bunun yanı sıra zemin döşemedeki son trendlere baktığımızda, masif ve laminant parkelere alternatif olarak yeni tür olan bambu parkeleri görmekteyiz. Masif parkeler pahalı fiyatlarına karşın kalıcılığı ile bilinirler. Laminat parkeler münasip fiyatları ve kolay kullanımı ile bu günlerde en bilinen kullanılan zemin kaplamasıdır.

Zemin kaplamacılığında kullanılan bu iki parke türüne karşı son dönemlerde bambu parkeler de tercih edilmeye başlandı. Bambu parke zemin döşemede son trend olarak biliniyor. Doğal görünümü olan ve avantajları diğer parke çeşitlerine göre daha çok olan bambu parkenin çok tavsiye edilmesindeki diğer bir neden ise çevre dostu bir kaplama çeşidi olarak bilinmesidr. Bambu parke, bir uzak doğu bitkisi olan bambu ağacından üretilir.

Bambu Parkelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu parkeler dayanıklıklarıyla ve uzun ömürlü olmalarıyla bilinirler. Bir bambu parkenin takriben 20-25 senelik garanti süresi vardır ve doğru bakımla bu süre iki katına kadar çıkabilmektedir. Bambu parkler kir tutmama özelliğine sahip olduğundan dolayı temizliği çok kolaydır. Elektrikli süpürge ile pratik olarak temizleyebilirsiniz lakin dikkatinizi açmanız gerekli olan şey vakumlu makineler kullanmamaktır. Her ne kadar bambu parkeler neme karşı dayanıklıklarıyla bilinselerde çok ıslak bezle silmemeniz ve uzun zaman nemli kalmamaları da dikkat etmeniz gerekli olan diğer bir noktadır.

 

Bambu Parkenin Avantajları Nedir?

Bambu parkeler antibakteriyeldir.

Bambu diğer ağaç çeşitlerine göre daha hızlı büyüdüğü için yenilenebilirlik özelliğine sahip bir kaynaktır.

Neme dayanıklılık özelliğinin yanında ek olarak bambu parkeler masif parkelere göre şişme ve çekme gibi hallerde da hayli dayanıklıdır.

Bambu parkeler, masif parkeler gibi cilalanma ve zımparalanma işlemi gerektirmez.

Toza ve kire karşı azami düzeyde koruma sağlamaktadır.

Bambu parkenin üretildiği bambu ağacı su içerisinde yetişen bir tür olduğundan ötürü bambudan üretilen ürünler neme fazlasıyla dayanıklıdır. Bu özellik vesilesiyle bambu parkeler evlerde, mutfaklarda ve ayrıca banyolarda kolayca kullanılabilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Dinamometre nerelerde kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?