İstanbul'dan alanya'ya nasıl gidilir?

İstanbul Alanya arası takribî 800-830 km olup süre olarak 9-10 saat kadar sürebilmektedir. Tercih edilen yollar ve hıza göre varış sü...

 

Yaz mevsimindeki aylarda yüz binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan ve ülkemizin en yaygın tatil bölgelerinden biri olan Alanya gerek doğa güzellikleri gerekse dünyada da popüler olan plajlarıyla dünyanın sayılı cazibe merkezlerinden biridir. Harika doğası, ekim ve şubat ayları arasında dahi sıcaklığın çok fazla düşmemesi, mavi bayraklı plajları ve eğlence mekânlarıyla bilinen olan bu gözde turistik ilçemiz Antalya'ya bağlıdır. Buna karşın gerek şehre uzaklığı gerekse yüksek nüfus oranıyla çoğu ilimizden büyüktür. Antalya'nın doğusunda yer bulan bu güzide tatil merkezine dünyanın her yerinden olduğu gibi ülkemiz içerisinden de hayli yoğun bir trafik akışı olur 

İstanbul Alanya arası takribî 800-830 km olup süre olarak 9-10 saat kadar sürebilmektedir. Tercih edilen yollar ve hıza göre varış süresi değişebilmektedir. İstanbul-Alanya arasında temel olarak iki ana rotadan bahsedilebilir. Genel açıdan anlatmak gerekirse birisi Isparta üstünden diğeri ise Konya üstünden geçen bu rotalardan birisi seçime göre kullanılabilmektedir. Ek olarak Burdur üstünden de bir rota çizilebilir. Bu yazıda daha kısa süren Isparta ve daha virajlı olan Konya güzergâhları anlatılacaktır. 

Isparta üstünden tarif etmek gerekirse İstanbul'dan otobana girilip Adapazarı yönüne devam edilir. Daha sonrasında Anadolu otoyolu takip edilerek Adapazarı-Bilecik bağlantısından devam edilir. Bilecik'ten sonra Bursa-Eskişehir yolu takip edilir bu yol daha sonrasında Bursa-Kütahya yoluna bağlanır. Kütahya'dan sonra Tavşanlı istikameti takip edilir. Tavşanlı yolu da geçildikten sonra Afyon-Uşak yolu takip edilerek Afyon'a varılır. Mola vermek için en ideal yerler Afyon'da sayılabilir. Daha sonrasında Burdur-Isparta yolu takip edilir. Isparta yolundan sonra Isparta-Antalya istikametine gidilir. Daha sonrasında Antalya sınırlarına girilir. Şehir merkezi olarak gösterilen tabelalar takip edilmez. Bunun yerine Serik-Manavgat-Alanya yolu takip edilir. Mersin-Antalya yolu da olarak bilinen bu yol takip edilerek takriben 110 km sonra Alanya'ya varılır. Bilecik yolu ve Kütahya-Afyon yolları virajlıdır.

 

Diğer bir güzergâhsa kısmen daha uzun ve Konya sonrası hayli virajlıdır. Bundan dolayı özel olarak gece gidilmesi önerilmez. Bu güzergâh kullanıldığı zaman da İstanbul-Adapazarı yolundan sonra Ankara istikametine devam edilir ama Ankara'ya varmadan Konya yoluna devam edilir. Konya'ya vardıktan sonra Akseki yoluna devam edilir. Akseki geçildikten sonra Manavgat istikametine gidilir. Daha sonrasında Manavgat Alanya kavşağından Alanya yoluna dönülür ve Alanya'ya varılır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Muğla'da nerelere gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?