Alışverişte nasıl tasarruf edilir?

Tasarruf yapmanın önemini anlamak ve bilinçli olmak çok önemlidir. Hayatın her alanında tasarruflu olmak alışkanlık durumuna getirilm...

 

Tasarruf, hayatımızın her alanında olması gerekli olan bir alışkanlıktır. Alışkanlık edinmek hayli önemlidir. Örnek verilecek olursa, musluğu açtığınızda ihtiyacınızdan daha fazla su akıtmamalısınız. Bu halde tasarruf ederek, hem su israfından kaçınmış olur aynı zamanda hanenize iktisadi katkıda bulunursunuz. Tasarruf etmek için çok çaba harcamaya gerek yoktur. Bilinçli olarak ve ihtiyaçlara göre hareket ederek, herkes tasarruf yapabilir. Alışveriş yaparken, tasarruflu olmak çok önemlidir. Bu yüzden alışveriş yaparken nasıl tasarruf edebileceğimizi ve hangi noktalarda dikkatli olmamız gerektiğini öğreneceğiz.

Tasarruf yapmanın önemini anlamak ve bilinçli olmak çok önemlidir. Hayatın her alanında tasarruflu olmak alışkanlık durumuna getirilmelidir. 

Hepsinden önce alışverişe çıkmadan önce planlı ve programlı hareket etmek gerektiğini unutmayınız. Alışverişe gitmeden önce alınacakların listesini yapmak hayli önemlidir. Bunun sayesinde ihtiyaçlarınızı görür ve buna göre hareket edersiniz. Lakin bir liste oluşturmazsanız, o an canınızın her çektiğini almak istersiniz. İnsan psikolojisi buna odaklıdır. Liste hazırladığınız halde aklınızdan çıkabilecek ihtiyaçlarınızı unutmazsınız. Ek olarak alışverişe çıkmadan önce, özel olarak gıda alışverişlerinde, karnınızın ve gözünüzün tok olması hayli önemlidir. Alışveriş yaparken eğer karnınız açsa, o an canınız çekeceği için, ihtiyacınız dışında ürün almanız olasıdır. Yalnızca gıda alışverişlerinde değil, mesela kıyafet almaya gittiğinizde hoşunuza giden ama ihtiyaç duymadığınız bir kıyafet alabilirsiniz. O nedenden dolayı kendinizi frenleyebilmeli ve ihtiyacınız dışında ürün almamaya özen göstermelisiniz. Üçüncü olarak, kampanyaları takip etmeniz hayli önemlidir. Böylelikle indirime girmiş ürünleri tespit edebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce muhakkak fiyat araştırması yapınız. Ek olarak alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayınız. Pazarlık müşterinin en tabii hakkıdır o nedenle pazarlık yaparken utanmayınız. Bilhassa son günlerde artmakta olan 'marka takıntısın'dan kurtulun. Marka olduğundan ötürü kaliteli olacak diye bir koşul yoktur. Ek olarak şunu da belirtmek gerekmektedir ki, düşük kalitede ürünler satın almak sizin için daha büyük kayıptır. Çünkü düşük kalitede bir ürünün ömrü kısadır. Kaliteli bir ürün ise uzun zaman dayanır ve düşük kalitedeki ürüne göre daha ekonomiktir. Elektronik ürünler için ise şunu bilmek gerekmektedir. Ürünler ilk piyasaya çıktıklarında fiyatları hayli yüksektir. Ama bir kaç ay içerisinde fiyatları, ilk fiyatlarına göre hayli azalmaktadır. Bu yüzden elektronik ürün alır iken acele etmemenizi tavsiye ederiz.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Araba almak için nasıl para biriktirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?