Ahşap parke nasıl temizlenir?

1. Ahşap parkelerin en büyük düşmanları çizikler ve sudur. Sert ve aşındırıcı malzemelerle muamele edilirse çabuk çizilir ve orijinal...

 

Evlere şık görünüm kazandıran ahşap parkeler, temizliği en zor döşemelerden biridir. Kullanım koşullarına dikkat edilirse uzun süreler kullanılabilmektedir. Parke temizliğinde dikkat gösterilecek hususlar:

1. Ahşap parkelerin en büyük düşmanları çizikler ve sudur. Sert ve aşındırıcı malzemelerle muamele edilirse çabuk çizilir ve orijinal görünümünü kaybeder. Çokça suyla temizliği yapılırsa zaman geçtikçe kabarmalar oluşur. 2. Parke temizliği minimum hafta bir kez yapılmalıdır. Ahşabın zarar görmemesi için ağzına yumuşak aparat takılmış olan elektrikli süpürgesi ile tozu alınmalıdır. Daha sonrasında ahşap temizleyici eklenmiş ılık su hazırlanır. Yumuşak mikrofiber bez ile çok ıslak olmayacak halde parkeler silinir. İz olmaması için kuruyana kadar üstüne basılmamalıdır. Temizleyici olarak granit ve fayans temizleyicileri parkede kullanılmamalıdır. 3. Ahşap parke doğal yöntemler ile temizlenmek istenirse temizlik suyuna arap sabunu yahut sirke koyulabilir. 4. Ahşap parke parlatılmak istenirse bir pamuk parçasına zeytinyağı damlatılır ve ahşap zemin ovulur. Zeytinyağı, zemini parlatmakla kalmaz ahşabı beslemek suretiyle ömrünü uzatır. 5. Ahşabı dış etkenlerden korumak için parke cilası kullanılabilmektedir. Kimi zaman cila yenilenerek parlak görünümü korunabilir. Böylelikle temizliği de kolaylaşmış olur. 6. Kalabalık davetlerin yapılacağı mekanlarda ahşap parke kullanılacak ise en fazla ayak basılan kısımlarda kilim kullanılabilmektedir. Böylelikle ayakkabı ve topuklara karşı parke korunmuş olur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Parmak izi ankastreden nasıl silinir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?