Laminat parke nasıl parlatılır?

Laminat parkelerin parlaması ve ilk günkü görünümünü koruması için birkaç püf noktaya dikkat edilmesi gerekir. Bunun sayesinde parke ...

 

Laminat parkelerin parlaması ve ilk günkü görünümünü koruması için birkaç püf noktaya dikkat edilmesi gerekir. Bunun sayesinde parke parlaklığını koruyacaktır.

Laminat parke temizliğinde mutlaka metal içerikli bez, sert yüzeyli sünger kullanılmamalıdır. Toz toplayıcı ve işlevselliği ile mikrofiber bezler tercih edilmelidir.

Laminat parkenin görünümünü uzun zaman koruması için belli aralıklar ile cilalanabilir. Sprey cila parkeye püskürtülür. Temiz bez yardımıyla yayılana kadar silinir. Bunun sayesinde kolay bir şekilde çizilmeyecektir ve temizliği kolaylaşacaktır.

Laminat parke aşındırıcı kimyasallar yerine ahşap temizleyici veyahut sıvı bulaşık deterjanı ile temizlenmelidir. Ilık suya 1-2 ölçek eklenmektedir. Yumuşak bezle ıslak kalmayacak halde silinir. Kuru bir bezle kurulanır. Temizlikten sonra parlaklığına kavuşacaktır.

Laminat parkelerin en büyük düşmanı sudur. Muhakkak ıslak bırakılmamalıdır. Görünümünü, parlaklığını ve dokusunu kaybeder. Islaklık var ise derhal kuru bezle kurulanmalıdır.

Laminat parkenin görünümünü bozacak çizikler engellenmelidir. Mümkün olduğu kadar parke üstüne sert cisimler düşürülmemeli, topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır. Çok fazla basılan kısımlar bir kilim veyahut halı ile kapatılmalıdır.

Parke üstünde bulunan çizikler rötuş kalemi ile kapatılmalıdır. Hasar gördüğü zaman zımparalanır ve cilalanır.

Arap sabunu laminat parke parlaklığını koruyan doğal temizleyicidir. Temizlik suyuna bir nebze arap sabunu koyulup köpürtülür. Bir nebze sirke eklenirse parke doğal metotlarla temizlenip, parlatılabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kirli duvar nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?