Adana'da gezilecek yerler

Kentin sembol yapılarından biri olan Taşköprü Roma ve Bizans imparatorlukları zamanında yapılmıştır ve Seyhan Nehri üstünde kent merk...

 

Akdeniz’in doğusunda yer bulan Adana yemek kültürü, tarihi yapısı, iklimi ve türlü özellikleriyle Türkiye’nin önemli şehirleri arasında yer bulur.

Nerelerde Gezilebilir?

Kentin sembol yapılarından biri olan Taşköprü Roma ve Bizans imparatorlukları zamanında yapılmıştır ve Seyhan Nehri üstünde kent merkezinde yer alıp Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birleştirir.

Adana sahil şeridinde yer bulan Karataş ve Yumurtalık ilçeleriyle de misafirlerine deniz keyfi yaşatırken balıkçılık kültürüyle de bilinen kebap kültürüne alternatif tatlar sunar.

Kozmopolit bir yapısı bulunan ve hoşgörü şehri olarak da bilinen Adana’da Aziz Pavlus Kilisesi Meryem Ana’nın 2.5 metrelik tunç heykelinin bebeğe benzetilmesi üstüne halk dilinde Bebekli Kilise olarak anılır. 

Müzenin sonrasında sırası ile Sinema Müzesi, Tarihi Kız Lisesi Binası ve Büyük Saat’e gidilebilir. Gezinin bu noktasında Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda kebap yenilerek eski dönem ve çarşı kültürüne dair izlere rastlanabilir.

Gezinin bu aşamasından sonra tam tersi yönde ilerleyip Adana Gar’ın tarihi yapısında tur atıp sonrasında Ziyapaşa Bulvarı boyunca yürüyüşe çıkılarak kent kültürünün biri birinden değişik noktalarına tanıklık edilebilmektedir.

Şehir merkezinde yer bulan Taşköprü’nün sonrasında Türkiye'nin en büyük parklarından biri olan Adana Merkez Park’ta bir tur atıp sonrasında Adana Merkez Camii’ne ve sonrasında Adana Arkeoloji müzesine ziyaret gerçekleştirilip Adana’nın tarihi dönemlerine ait kalıntılara göz atılabilir.

 

Adana’nın Tepebağ höyüğü çevrili olduğu surlarla neolitik çağda yaşanan kent dönemini aydınlatır. Tepebağ’da bulunan evler koruma altına alınmak suretiyle bugünümüze kadar ayakta kalmıştır. Şurada yer bulan Ramazanoğlu Beyliği’nin eski sarayı üstünde kurulmuş Ramazanoğlu Konağı ve beyliğin başyapıtı, çinilerle donatılmış Ulu Camii gezilebilir. Ek olarak Adana’da yer bulan tarihi Yeni Hamam, Irmak Hamamı, Çarşı Hamamı, Mestanzade Hamamı da şehre ayrı bir hava katar.

Adana ve çevresinin antik dönemdeki adı Kilikya'dır. Şehir sırası ile Fenike, Asur, Hitit, Pers, Makedonya, Roma, Sasani, Bizans, Abbasi, Selçuklu ve Osmalı’ya yurt olmuştur. O neden ile çok kültür ve medeniyetin de beşiği şekline gelmiştir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Edirne turu adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?