Uzun far ne zaman kullanılır?

Uzun hüzmeli farların aydınlatma mesafesi 100 (yüz) metredir. Otomobilinizle yol alır iken geceleri ve ya gündüz olsa bile hava durum...

 

Araçlardaki ışıkların iki temel görevi vardır. Görmek için görülmek için kullanılır. Araçlardaki far (ışıklandırma) sistemi gece görüş kullanımı için gereklidir. Kısa hüzmeli (kısa mesafe) farlar ve uzun hüzmeli farların (uzun mesafe) ışıkların yakılmasını gerektiren yer ve durumları sıralamak gerekirse şu şekildedir.

Uzun hüzmeli farların aydınlatma mesafesi 100 (yüz) metredir. Otomobilinizle yol alır iken geceleri ve ya gündüz olsa bile hava durumunun görüşü azaltacak biçimde sisli, karlı, ve şiddetli yağmurlu olması durumunda yol görüşünü arttırmak, karşıdan gelen aracın otomobili görmesini sağlamak için uzun hüzmeli farların yakılması gerekmektedir. Fakat iki şeritli yolda gidiyorsak karşıdan gelen araç bize doğru yaklaşırken kısa hüzmeli farları yakmamız karşı otomobilin sürücüsünü rahatsız etmemesi açısından önemlidir. Tersi halinde kazaya sebebiyet verebiliriz. Duble yollarda ve ya otoyollarda gidiyorsak buna pek de gerek yoktur. Her yol şartında dikkatli olunması gerekli olan bir başka etken de seyir halinde iken önümüzde bir aracı takip ediyorsak uzun hüzmeli farların kısa hüzmeli farlara çevrilmesi gerekir. Çünkü ön araç sürücüsünün aynasından sürücüyü rahatsız edebilir. Bu halde kazaya neden olabilir. Seyir halinde iken uzun hüzmeli farların kullanılması gerekli olan bir başka halde yeteri miktarda aydınlatılmamış tünellerde kullanmaktır. Tünele girmeden ışık durumunu önceleri analiz etmek gerekmektedir ve ya uyarı tabelalarına uyarak ona göre tünele girmek gerekir. Öndeki aracı geçerken, çok kısa bir zaman uzun hüzmeli farlarımızı yakıp söndürmemiz sollayacağımız aracın bizi farkedip uyarılması açısından önemlidir ve sol şeridi boş bırakmasını sağlamaktadır. Selektör dediğimiz uyarı anlamında uzun hüzmeli farların yakılıp söndürülmesidir. Uzun hüzmeli farlar bu ve benzeri yer ve hallerde kullanılacaktır.

 

Ama sürücülerin yeterli mesafeyi açık olarak görebildiği yer ve hallerde uzağı gösteren (uzun hüzmeli farlar) ışıklar yerine yakını gösteren (kısa hüzmeli farlar) ışıklar kullanılması  araçların kaza riski açısından önemlidir. Uzun hüzmeli farlar daha dik açıyla yansıdığı için karşı araç sürücüsünü rahatsız edebilir ve kazaya neden olabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ortaklık sözleşmesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?