Kadife nasıl ütülenir?

Dokumanın ön yüzüne yapılacak direkt ütü teması, kadifenin dolgun ve kabarık görünümünde onarılamaz hasarların oluşmasına neden olabi...

 

Değişik iplik türlerinden dokunabilen kadife kumaşların çok önemli özelliği, uzun ve yumuşak liflere sahip olmasıdır. Kadife eşyaları ütülerken dikkatli olunması gerekli olan çok önemli şey ise direkt ütüleme yapılmamasıdır. 

Nasıl ütülenir?

Kadife gibi yüksek havlı kumaşları ütülemeden önce kesinlikle ütü talimatlarını takip edin. Mümkün ise, ütü masasına parlamayı önleyecek bir kılıf yerleştirin.

Ütüyü düşük sıcaklık ayarına getirin.

Kadife kumaşın tersini çevirip ütü masasına yerleştirin. Asla ön yüzünden direkt ütüleme yapmayın. Bu liflerin dolgunluğunu kaybetmesine ve yapışmış bir görüntü almasına neden olur.

Kadife kumaşlar; pamuklu ve saten ipliklerin dışında polyesterden de imal edilir. Doğal kumaş olmayan polyester, pamuklu kumaşlarla kıyaslandığı zaman yüksek sıcaklıklara münasip değildir. Kolaylıkla eriyerek formunu kaybedebilir

Polyesterden üretilmiş kadife kumaşları ütülerken, hasar görmemesi için özel olarak dikkatli olun. Kumaşın küçük bölgesinde test ettikten sonra ütüleyin ve daima düşük ısıda çalışın.

Ütü yüzeyini bastırarak çalışmak yerine, yüksek buhar gücüyle kırışıkları açmayı deneyin.

Benzer alanda çok uzun süreyle ütüleme yapmayın. Erişilmesi zor bölgeler için direkt buhar uygulaması yapın.

Dokumanın ön yüzüne yapılacak direkt ütü teması, kadifenin dolgun ve kabarık görünümünde onarılamaz hasarların oluşmasına neden olabilir. Kadife kumaşlardaki kırışıklığı gidermek için kullanılacak en ideal yöntem buhar kullanmaktır. Buharlı temizlik makineleri veya yüksek buhar gücü üreten ütüler kullanılarak kadife kumaşlardaki kırışıklıkları kolay bir biçimde açabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kabak çorbası nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?