Tenis topu nasıl olmalıdır?

Tenis oyunu dünyada yaygın olarak oynanan ve çokca kimse tarafından takip edilen bir spordur. Teke tek veyahut ikiye iki olarak oynan...

 

Tenis oyunu dünyada yaygın olarak oynanan ve çokca kimse tarafından takip edilen bir spordur. Teke tek veyahut ikiye iki olarak oynana tenisin oyun içerisinde türlü kuralları bulunur. Kurallarının peşi sıra tenis oynamak için kullanılan tenis topunun belirlenen kurallara münasip olarak yapılmış olması ve sporcuların münasip tenis toplarını kullanması gerekir. Çünkü kural dışı yapılmış tenis toplarının kullanılması, münasip topla oynanacağı zaman sorunlar çıkarmakta ve tenis oynayan kişinin basarısız olmasına neden olur.

Tenis topu nasıl olmalıdır?

Dikkatli olunması gerekli olan ilk husus tenis topunun havasının kaçmamış olmasıdır. Çünkü havası kaçmış futbol yahut basketbol topu ile oynamak nasıl zor ve mantıksız ise tenis topu da benzer şekildedir. Havası kaçmış tenis toplarına vurmak kolay değildir, vurulsa bile doğru atışlar yapılamaz. Bu da tenis oynayan kişiye handikap olur.

Tenis toplarının ağırlıkları belirlenen kurallara göre 56 gram ile 58 gram arasında değişiklikler göstermektedir. İçinde de 1.2 atm basınç bulundurmaktadır. Ek olarak yapısına münasip yapıldığı zaman, 2.54 metre mesafeden yere doğru bırakılan bir tenis topu asgari 1.34 metre yahut maksimum 1.48 metre mesafesine yükselmelidir. Bu özellikklerini kaybeden tenis topları değiştirlmelidir ve yeni toplar ile oyun devam ettirilmelidir. Tenis topuna raketle vurulmalar nihayetinde özelliklerini yavaşçacık kaybetmeye başladığından ötürü belli aralıklar ile tenis topları değiştirilmektedir. Ek olarak kişiler tenis topu için kendileri de basit bir deneme yapabilmektedirler. Tenis topu omuz hizasından aşağıya doğru bırakıldığında bel mesafesine kadar sekiyorsa ve üstünde bulunana kumaş sağlamsa oynanabilir haldedir.

 

Ek olarak tenis toplarının nasıl olması gerektiği oynayan kortlara göre de değişiklik göstermektedir. Her korta münasip olacak biçimde tenis topu bulunur. Örnek verirsek, sert bir kort üstünde tenis oynanmak isteniyorsa basın seviyesi daha düşük ve ağırlığı daha çok olan toplar kullanılmalıdır. 

Ek olarak tenis toplarının üstündeki yazılar gitmeye başladığı zaman tenis topunun özelliklerini kaybetme başladığı ve değiştirilmesinin zamanı geldiği anlaşılmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Jet ski'ye nasıl binilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?