Futbolda topa nasıl falso verilir?

Futbol bu günlerde en fazla oynanan ve takip edilen sporların başında yer alır. Kendi içerisinde kuralları olan bir spor olan futbol ...

 

Futbol bu günlerde en fazla oynanan ve takip edilen sporların başında yer alır. Kendi içerisinde kuralları olan bir spor olan futbol yeteneğe de hayli bağlı olarak oynanmaktadır. Futboldaki yeteneklerde bir tanesi de topa vuruş tekniğidir. Topa düz vurmak yerine yapılmış olan falsolu vuruşlar oyun içinde etkili olabilmekte ve vuran kişiye avantajlar getirebilmektedir. Futbolda falsolu vuruş yapmak kolay olmamaktadır. Falsolu vuruşların yapılabilmesi için izlenmesi gerekli olan türlü yöntemler vardır.

Futbolda topa nasıl falso verilir?

Topa falso verebilmek için her şeyden önce topun sert bölümüne vurabilecek biçimde top yere koyulur. Bunu yapmak için de sert bölüm aşağı gelecek biçimde ayarlama yapılmalıdır. Bu da hava deliği kısmı yere gelecek biçimde koyularak gerçekleştirilir.

Ayak içi yerine ayak üstü vuruşlar ile de topa falso vermek mümkündür. Bunu yapmak için topun sert bölümüne, şiddetli biçimde vurmak gerekir. Ayrıca şurada topa direkt vurmak yerine topu ittirerek vurmak daha iyi bir biçimde falso verilmesine yardım eden olabilecektir.

Topa en sağlıklı biçimde falso vermek için ayak içi vuruşu adı verilen tekniğin uygulanması gerekir. Bunu yapmak için de ayak baş parmağının alt bölümünden vuruşların yapılmış olması topun falso almasına yardımcı olur. Bu biçimde vuruşlarda topa çok sert vurmaya gereke yoktur. Az şiddetteki vuruşlarda da topa istenen falso verilir.

 

Topa falso verebilmek için topun pozisyonu ve topa vuruş tekniği hayli önemlidir. Fizik kuralları gereği top ne kadar döndürülmek isteniyor ise topa vuruş şiddeti de o miktarda olmalıdır. O yüzden topun yerle teması, topun kalitesi veyahut topa vurulmak için kullanılan ayakkabıların özellikleri topun falso almasına etkili rol oynayan faktörlerdir. Ek olarak ortamdaki rüzgar şiddeti de topun falso almasına etki etmektedir.

Top sabitlendikten sonra en doğru bir biçimde falso verebilmek için topa hareketlenip destek ayağı topun yanın durdurulur. Bu anda topra vuracak olan diğer ayak sert bir biçimde topa getirilerek topa vurulur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Tenis topu nasıl olmalıdır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?