Alçıpan nedir?

Alçıpanlar, dış cephe duvarları bitmiş binaların iç tarafında ve yerden duvara kadar hemen her kısımda rahat bir şekilde kullanılabil...

 

Son dönem inşaat malzemeleri arasında popülaritesi artmış, kullanım kolaylığı ve sunduğu avantajlar sebebiyle yaygınlaşmış bir üründür. Alçıpan, orta kısmı alçı, iki tarafı ise kartonla kaplı düzgün yüzeyli plakalardır. Bu ürün seri olarak üretilmektedir. Standart veya özel boyutlarda üretimi yapılabilen alçıpanlar mekanların tasarımlarında tamamlayıcı rol oynar.

Mekanlarda alçıpan kullanılmasının birçok geçerli nedeni vardır

Saydığımız bunca avantajlı özelliğinden ötürü alçıpan dünyada mekanlarda çok sık tercih edilen bir malzemedir.

Hem esnek, aynı zamanda hafiftir. Esnek olma özelliği, küçük çaplı bir deprem sırasında yapısı gereği esneklik göstereceğinden çatlamaz, kırılmaz. Hafif olma özelliği ise, uygulama kısmında hayli kolaylık sağlamakta ve tercih sebebi olur.

Yalıtım için de kullanılabilen bir ürün olan alçıpanlar muhteşem ısı tutucu özelliğindedir. Benzer zamanda ses yalıtımı da hayli iyidir.

Hem hızlı aynı zamanda kolay montaj özelliğine sahiptir. Bu noktada iktisadi avantajlar sunar. Ek olarak kolay montaj, işçilikte de artılar getirir. Ayrıca kendiniz bile uygulayabilirsiniz.

Alçıpanların diğer bir özelliği de bakteri barındırmamasının yanında benzer zamanda bakteri üretmiyor olmasıdır. Bu yönüyle insanların sağlığına dosttur.

Alçıpan yangına dayanıklı malzemeden üretilmiştir. Takriben otuz dakika yangına dayanabilmektedir. Yalnızca bu özelliği ile bile tercih edilebilmektedir bir üründür.

 

Alçıpan, içinde su molekülleri bulundurur. Bunun sayesinde ortamdaki nemi dengeler.

Alçıpanlar, dış cephe duvarları bitmiş binaların iç tarafında ve yerden duvara kadar hemen her kısımda rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu ürünü kullanarak mekanlarda çokca değişik tasarım yapmak mümkündür.  Bu tasarımlardan birkaçı asma tavan, kuru yer döşemesi, bölme duvar gibi uygulamalardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Jakuzi temizliği adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?