Saç rengi ne zaman oturur?

Boyama sonrası saç renginin oturma süresi saçın önceki sağlıklı yapısına bağlı olur. Sağlıklı saç rengi daha çabuk kapacak ve uzun sü...

 

Bir çok kadın saç renklerinden pek hızlı sıkılabilir ve devamlı değiştirmek isteyebilir. İşte böylesi hallerde saç boyaları hakkında bilinmesi gerekli olan bazı detaylar vardır ki sağlıklı kullanım ve görünüş için bu detaylar gereklidir.

Boyama sonrası saç renginin oturma süresi saçın önceki sağlıklı yapısına bağlı olur. Sağlıklı saç rengi daha çabuk kapacak ve uzun süren dayanıklı görünüm yaratabilecektir. Lakin kuru, yıpranmış, dökülmüş bir saç için saç renginin oturması tam gerçekleşemeyeceği gibi istenen görünümü de vermeyecek ve uzun zaman sağlam da olmayacaktır.

Saç boyamaları sonrası en merak edilen konuların başında saç renginin ne zaman oturacağına dair sorular akla gelir. Bunun cevabı ise boyadan önceki saçın yapısına, boyama biçimine ve de sonrasındaki kullanıma bağlı olarak değişir. Bu bağlı değişkenlerde saç boyaları hakkındaki detayları oluşturur.

Saçların boyama sonrası rengin oturması normal zamanda asgari 10-15 günlük bir süreyi alır. Bu süre zarfı nihayetinde saç asıl rengini almaktadır. O yüzden arka arkaya devamlı boyatılacaksa dahi bu işlemin minimum 30 gün arayla yapılmış olması önerilmektedir. Böylelikle daha sağlıklı, yıpranmayan, dirençli saçlar muhafaza edilmiş olabilecektir. Saç renginin oturması sonrası ara ara saç bakımlarının yapılmış olması, fazlaca deniz suyu, Güneş ışığı veya benzeri renk deformasyonuna neden olabilecek hallere maruz kalmaması sonucu oturan renk uzun zaman korunmuş olabilecektir. 

Saç boyama işleminde en sağlıklı yöntem safha bölüm boyama yöntemidir. Böylelikle renkler daha kolay oturacak ve istenen renge ulaşmak için daha az zamanda daha az çaba sarf edilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Siyah saç nasıl sarıya boyanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?