Rasta nasıl yapılır?

Yapay rasta balmumu kullanılarak yapılmaktadır ve Türkiye'de cok tercih edilmeyen bir metottur. Gereken bulunduğunda yahut rasta yapa...

 

Rastafaryan dinine mensup kişilere adı verilen bir kelime olup zaman geçtikçe onların kullandığı saç biçimine karşılık olarak kullanılmaya başlanan rastalar, dinlerine münasip yaşamak adına saçlarını taramazlar ve kesmezler. Böylelikle uzayan ve hiç tranmayan saç bugünkü moda saç hali olan dredlock adını alır. Bu saç stilini dünyaya tanıtan kendisi de bir rasta olan Bob Marley saçıyla ve yaşam tarzıyla pek çok gence ilham kaynağı olmuş ve saçının rasta olduğunu söyleyerek bunu bir saç terimi biçimine getirmiştir. Rasta nasıl yapılmaktadır dersek bunun iki cevabı vardır. Biri doğal rasta diğeri ise yapay rasta biçiminde yapılmaktadır.

Yapay rasta balmumu kullanılarak yapılmaktadır ve Türkiye'de cok tercih edilmeyen bir metottur. Gereken bulunduğunda yahut rasta yapan kişinin daha az zamanda ve daha az çabayla yapmayı tercih ettiğinde kullanılmaktadır. Balmumu kullanılan rasta yönteminde tiftilmiş ve erimiş balmumuyla karışan saç koku yapar ve tercih edilmez.

Rasta yaptırmak isteyen kişinin saçları eğer kısaysa ona da çözüm bulunmuş ek rasta adı verilen bir yöntem bulunmuştur. Tabi bunu yapmak için yine de asgari 5 cm saç olmalı ve üzerine önceleri hazırlanmış dreadlock denen rastalar eklenmelidir. Bu işlem kaynak yapmak olarak değerlendirilir ve bazen gerçek saç bazen de sentetik saç kullanılmaktadır. Sentetik saçın maliyeti daha azdır, elektriklenmez bu yuzden tercih edilir. Dezavantajı boyanamamasıdır. Rasta yapılmış olan saçın en çok yıkanması önerilmez ve sabun, kremsiz şampuan tercih edilir. Rasta yapılmış olan saçın bakımını yaptırması da şarttır.Özellikle uzayan saçta diplere tekrar rasta yapılarak kalan saçla birleştirilir. O neden ile saç uzadıkça ya da yıprandıkça bakımı yapılmalıdır. Rasta yapılmış olan saça renkli iplerle bohem görünüm kazandırmak da mümkündür.

 

Diğer metotsa doğal rasta adı verilen yöntemdir. Bu metod tığ ve tarak kullanılarak yapılmaktadır. Uzun saçın ensesinden başlanarak tutam tutam saçlar alınır. Alınan tutamlar tiftik görünümü kazandırıldıktan sonra tığ vasıtasıyla saçlar biri birine geçirilir. Bu işlem saçın her tutamına tek tek yapıldığı için hayli zaman alır. Bazen iki üç güne yayılabilir saçın yapımı. Çünkü uzun süren ve sabır gerektiren bir iştir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Oje nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?