Bohem giyim tarzı

Bohem tarzın ana renklerini oluşturan harika bir terim "baharat tonları". Çok rengi bünyesinde barındıran giyim parçaları genellikle ...

 

Bohem giyim tarzı, 1960'ların sonlarında ortaya çıkmış bir hayat tarzının yansımasıdır. Esasen "Bohemian" kelimesi çingenelerden gelir. Bu giyim tarzını çingeneler gibi özgür, anı yaşamayı seven ve gezgin ruhlu şahısların benimsediğini söylemek gerekmektedir. Mantığında giyime fazla para ayırmayan şahısların daha düşük bütçelerle bir stil oluşturması yatmaktadır. Son yıllarda bohem tarz yerine daha fazla "Boho Chic" kavramı kullanılır. Boho Chic, son moda parçaların Bohem stiliyle kaynaştırılması anlamına gelir. Bohem stilinin bir moda kaygısı yoktur, ama zamanımızda yorumlanan Bohem stilinde trend olmuş parçaların bohem parçalarla beraber giyilmekte olduğunu görüyoruz. Ünlü tasarımcıların parçalarına büyük paralar yatırarak giyinmek, Bohem felsefesine aykırı gibi dursa da, artık böyle bir giyim tarzının geliştiğini söylemek

Baharat Tonları ve Bu Tonlarla Bezeli Desenler

Bohem tarzın ana renklerini oluşturan harika bir terim "baharat tonları". Çok rengi bünyesinde barındıran giyim parçaları genellikle değişik desenleriyle dikkat çekiyor. Bohem tarzının ana desenlerini sıralayacak olursak şal desen, çiçek desen, batik/ombre kumaşlar,  suzani desenler listede başı çekmektedir.

Şapkalar ve Takılar

Kovboy şapkaları ve volanlı şapkaların bohem tarzında önemli kabul edilen bir yeri var. Yazın hasırdan şapkaların  bu tarzda sık  kullanıldığını söylemek gerekir. Bohem tarzının diğer önemli aksesuarı ise takılar... Şapkanın dışında bir bohemin dolabında illa ki saç bandı, eşarp ve çiçekten yapılmış taç gibi saç aksesuarları bulunmalı. Takı olarak ise, üst üste takılan renkli bilezik ve kolyeler sık kullanılırken, tüy halinde ve tüyden yapılmış takıların da bohem tarzında önemli olduğunu belirtmektefayda var. Doğal taşlardan ve tahta boncuklardan yapılmış takılar da sık tercih edilir.

 

Örgü veya dantel parçalar

Bohem tarz deyince ilk akla gelen parçalar arasında tığ ile hazırlanmış örgüler ve dantel parçalar gelir.

Peki bohem tarzı dediğimizde öne çıkan noktalar neler, göz atalım:

Püsküllü Aksesuarlar

Püsküllerle bezeli çantalar, ceketler ve botlar bohem tarzının öne çıkan aksesuarlarından... Özel olarak hem püsküllü aynı zamanda süet parçaların bohem tarzında önemli sayılabilecek bir yeri vardır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Saç uzatan maske adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?