Para nasıl biriktirilir?

Para biriktirmenin birinci yolu ele geçen paranın kuruşuna kadar hesabını bilmekten geçecektir. Bunu yapmak için harcamaların kaydı g...

 

Para biriktirmek bir çok insan için gayet zor kabul edilmektedir. Bunun sebebi her ne kadar düşük gelire, fazla borçlara veya yetmeyen harcamalara bağlansa da her birey kendi bütçesi çerçevesinde çok kolay para biriktirebilir. Tek yapılması gerekli olan makul bir hedef koymak ve de bu hedeften sapmamak adına çaba göstermek olabilecektir.

Para biriktirmenin birinci yolu ele geçen paranın kuruşuna kadar hesabını bilmekten geçecektir. Bunu yapmak için harcamaların kaydı gerekecektir. En küçük harcamanın dahi kaydı detaylı bir şekilde tutulmalıdır. Böylelikle ne kadar kazanıldığı kadar nereye ne kadar harcandığı da bilinecektir. Bütün harcamaların kategoriler bazında tutulması da giderlerin en fazla ne yönde seyrettiğine dair fikir vermektedir. Örnek verilecek olursa faturalar, eğlence, sigorta gibi başlıklar altında tutulan giderler sonuç kısmında hangi alanda daha fazla harcama yapıldığı fark edilebilecektir.

Para biriktirmenin en klasik yöntemi ise her gün kenara bir nebze para koymaktan geçmektedir. Fahiş miktarlarda para koymaya gerek yoktur, onun yerine her gün kenara 5 lira ayırmak 1 ayın sonuç kısmında 150 lira kazandırır. İşte bu gibi yöntemler para biriktirebilmek için hayli idealdir.

Kredi kartlarının iptali para biriktirebilmek için en büyük adımdır. Kredi kartı devamlı alışveriş yapma dürtüsünü uyandırdığı için ve de taksitli avantajlar sağladığı için para biriktirebilmek nerdeyse imkansızlaşır. Bilhassa taksitli alışverişler para biriktirmenin önündeki en büyük engel olduğundan ötürü Bu tür davranışlardan da uzak durulması gerekecektir.

 

Bu farkındalık hasebiyle ise en ehemmiyetli kısım olan harcamaların kesimi başlayacaktır. Orada neye ne kadar harcadığını bilen kişi neyin ne denli gereksiz yahut bütçesine göre lüks bir gider olduğunun da farkına varacaktır. Böylelikle nereden ne kadar kesmesi gerektiğini belirleyecek ve devamındaki harcamalarını bu yönde gerçekleştirecektir. Mesela; aşan bir internet kotası sonucu fazla gelen faturalar var ise sabit bir tarifeden sınırsız kotaya geçilebilir ve fazla harcama önlenerek makul bir fiyatla ihtiyaç tam anlamıyla karşılanabilir. Benzer halde gereksiz dergi abonelikleri, düzenli gidilmeyen spor salonları gibi harcamaların da gereksiz yere gerçekleştiği fark edilerek bunların önüne geçilebilir.

Fırsat siteleri, indirim günleri, market kuponları veyahut promosyonlu ihtiyaç ürünlerinin takibi de harcamaların azalmasına katkıda bulunacağı için bu tür avantajlı ürün zamanlarını takip etmek de para biriktirmek için fayda sağlayacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Daha az parayla nasıl yaşanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?