Daha az parayla nasıl yaşanır?

Toptan kredi kartıyla dönen ekonomiye yaklaştıkça önümüzü görmek borçtan uzak durmaktan daha önemlidir. Daha fazla şeyin borcunu ödey...

 

Toptan kredi kartıyla dönen ekonomiye yaklaştıkça önümüzü görmek borçtan uzak durmaktan daha önemlidir. Daha fazla şeyin borcunu ödeyebilmek için insanlar daha fazla çalışıp boğuldukça, idareli yaşamak daha da önem kazanıyor.

Gereksiz aboneliklerinizi iptal edin. Okumadığınız dergi aboneliklerini iptal edin, kitap almak yerine kütüphaneden okuyun.

Kısa-orta-uzun vadeli finansal hedeflerinizin listesini çıkartın. Tüm hedeflerinize ulaşabilmek için nelerden vazgeçmeniz gerektiğini detaylı olarak listeleyin. Yeni harcama alışkanlıklarınıza alışabilmek için kendinize belli bir zaman verin.

Yüksek faizli kredileri ödedikten sonra ev kredinizi en düşük faiz olacak biçimde tekrar finanse edin.

Elinizden geldiğince nakit alışveriş yapmaya ve ev faturalarında hesap kartı kullanmaya çalışın, böylelikle hiç bir faiz ödemeden bu ödemeler hesabınızdan düşer.

Eşyalarınızı gözden geçirin ve ayırabileceğiniz kadarını seçin.

Bir bütçe hazırlayın ve harcama alışkanlıklarınızı denetleyin. Harcamalarınızı gelirinizle karşılaştırın. Eğer devamlı olarak kazandığınızdan daha fazlasını harcıyorsanız, gittikçe büyüyen bir borç yükünün altına girersiniz.

Kaliteyi miktardan önde tutun ve elinizdekiyle alabileceğiniz en kalitelisini almaya çalışın. Uzun süreçte yüksek kalite malzemeler aldığınız için ve bu malzemeler daha uzun zaman dayanacağından ve daha az bakım gerektireceğinden kar edersiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kişisel finansal plan nasıl hazırlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?