Donmuş çilek nasıl kullanılır?

Mevsimi dışında çilek reçeli yapmak için donmuş çilek kullanılabilmektedir. Taze çilekten reçel yaparken şeker ilavesi ile bir gün sü...

 

Hasat süresinin kısa olması nedeni ile yılın yalnızca belli gibi aylarda taze olarak bulunabilen çilek, dondurularak saklandığı halde 1 sene süre ile tüketilebilmektedir. Donmuş çilek çözündükten sonra formunu büyük oranda yitirir. O nedenden dolayı donmuş çilekler yalnız olarak meyve olarak tüketilmekten türlü tariflere çilek lezzeti kazandırmak için tercih edilir. Donmuş çilek reçellerde, soslarda, kompostolarda, içeceklerde ve pastacılıkta değerlendirilebilir.

Çilek reçeli

Mevsimi dışında çilek reçeli yapmak için donmuş çilek kullanılabilmektedir. Taze çilekten reçel yaparken şeker ilavesi ile bir gün süreyle suyunu salması için yumuşamaya bırakılır. Donmuş çilek çözündüğünde benzer kıvama geldiğinden bir lezzet kaybı olmadan donmuş çilekten çilek reçeli yapılabilmektedir. Çilek hayli narin bir meyvedir. Reçelin çok uzun zaman kaynatılması renginin değişmesine ve kahverengiye dönmesine neden olur. Çileğin besin değerini ve rengini kaybetmemesi şerbet reçel kıvamını almaya başlayınca tencereye ilave edilmesi, uzun bir zaman kaynatmaktan kaçınılması önerilmektedir.

Çilekli pastalar ve tatlılarda 

Çilek eridikten sonra yumuşar ve sulanır. Göze güzel görünmediği ve iştah açıcı olmadığı için yalnız olarak pastaların süslemesinde tercih edilmez. Fakat belli tekniklerle işlendikten sonra estetik bir sunum için kullanılabilmektedir. Çilek taneleri jöleye yahut çikolataya batırılarak kullanılabileceği gibi esmer yahut beyaz şeker ile kaplanarak da kullanılabilmektedir. Pasta dolgu kremalarında veyahut katlar arası dolgularda çilek bir işlem yapmadan değerlendirilebilir.

 

Çilek sosları

Donmuş çileğe şeker, pudra şekeri, esmer şeker, pirinç unu, mısır nişastası vb. maddeler eklenmek suretiyle çilek sosu hazırlanabilir. Hazırlanan çilek sosu meyve salatalarında, pasta süslemelerinde, keklerde ve kurabiyelerde kullanılabilmektedir.

Çilekli içecekler

Çilekli ferahlatıcı ve lezzetli içecek hazırlamak için donmuş çilek taneleri pratik halde değerlendirilebilir. Bir blendırın içine çilek, yoğurt, süt, buz ve süt kreması eklenmek suretiyle milkshake, frappe veya smoothie gibi tarifler dakikalar içerisinde hazırlanabilir.

Çilek kompostosu

Donmuş çilekle yapılabilecek en kolay içeceklerden biri kompostodur. Damak tadına göre şeker ve su ilavesi ile kaynatılan donmuş çileklerden çilek kompostosu yapılabilmektedir. İstenirse diğer mevsim meyveleri veya kırmızı meyveler ile birlikte harmanlanarak da kullanılabilmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Evde gül suyu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?