Nasıl amerikan güreşçisi olunur?

Atletik özelliğin yanında, fit bir fizik ve güreş tekniklerini bir şov edasıyla sunmayı gerektiren bir spor olan Amerikan güreşi, baş...

 

Atletik özelliğin yanında, fit bir fizik ve güreş tekniklerini bir şov edasıyla sunmayı gerektiren bir spor olan Amerikan güreşi, başta Amerika olmak üzere dünyanın her yerinde seve seve izlenir. Amerikan güreşçileri, güçlü fiziki özelliklere sahip vücutlarıyla birlikte mental yapılarıyla da kendilerini ringte sergileyebilen sporculardır. Bu spor ve şov içerikli yapımın profesyonel sporcusu olmak için gerekenler şu şekildedir:

Güreş tekniği: Özel bir güreş kulübüne üye olunarak, bir antrenör vasıtasıyla güreş adına edinilmesi gerekli olan tüm teknikler öğrenilir. Bu teknikler, yere nasıl düşülmesi gerektiği ve zeminde ne tarz hareketler ile seyirciyi etkileyip estetik bir performans sergilenmesi gerektiği gibi çokca konuyu kapsar.

WWE (World Wrestling Entertainment)’ye üye olmak: Amerikan Güreşinin asıl ve en büyük organizatörü olan bu özel kuruluşa üye olabilmek için minimum 3 senelik bir profesyonel güreş kariyerine sahip olmak gerekmektedir. Sporcular, WWE için çalışan tüm kuruluşlar ve seyirci kitlesinin toplandığı imza günlerinde kendilerini halka tanıtır. WWE’ye seçilmek için giden güreşçiler, edinebildikler ün ve bunun peşi sıra güreş tekniklerini de sorgulayan bir komite sürecine tabii tutulurlar. Seçilenler, deneme kısmında yani bir ringe yönlendirilir. Bunun sonuç kısmında başarılı olan sporcular, bu şovun bir parçası olmaya hak kazanır.

 

Verilen işi yerine getirmek: Bu konseptte iyi ve kötü olmak üzere iki temel Amerikan güreşçisi karakteri bulunmaktadır. Sporcunun karakteri ve dış görünümünü göz önünde bulundurarak organizasyonlar her güreşçiyi karşılaşmaya çıkmadan önce bu iki karakterden biri olarak atar. Eğer güreşçi, bu işe yeni başladıysa çoğu zaman tecrübeli güreşçilerin işlerini görmek amacı ile sahneye çıkar ve kendisine verilmiş olan küçük görevleri yerine getirir. Bu, onların ilk safhada egolarına yenik düşmemelerine yardım eder.

Kişiye özel karakter ve stil: Amerikan güreşçileri şapka, kıyafet gibi kişisel eşyaları ve tavırlarıyla, çoğu güreşçiyi kariyerinin sonuna kadar takip edecek bir stil yaratırlar. Bununla birlikte sporcular, mikrofonla seyirciyi nasıl etkileyeceğini ve rakibini ne biçimde kışkırtması gerektiğini de iyi bilmelidir. Bunu iyi başaran karakterdeki güreşçiler en popülerler arasındadır.

Fiziksel yeterliliğe sahip olmak: Güreşçilerin özel diyet ve antrenman çizelgelerine uymaları gerekmektedir. Amerikan güreşçileri çoğunlukla Amerikan futbolu veyahut güreş sporu ile bu işe başlamış kişilerdir. Buna ek olarak ekstradan rol, dans ve jimnastik dersleri ile bedenlerini seyircilere karşı nasıl sergilemeleri gerektiği konusunda tecrübe kazanırlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Nasıl güreşçi olunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?