Nasıl güreşçi olunur?

Güreş müsabakalarına katılmak üzere lisans alabilmek için tam teşekküllü bir hastahaneden alınmış detaylı bir sağlık raporuna ihtiyaç...

 

Güreş sporu kuvvet, denge ve düzenli çalışmaya bağlı olarak başarılı olunabilecek bir spor dalıdır. En eski sporlardan biri olan güreşte sporcular güreşçi veyahut pehlivan adıyla da bilinir. Açık çimlik alanda yapılmış olan güreşin yağlı güreş veya kapalı salonda minderde yapılmış olan ve grekoromen adıyla anılan stilleri vardır. Farklı ülkelerde değişik stilleri olan güreşin Türkiye'de en bilinen olarak yapılanı yağlı güreştir.

Güreş müsabakalarına katılmak üzere lisans alabilmek için tam teşekküllü bir hastahaneden alınmış detaylı bir sağlık raporuna ihtiyaç vardır. İl müdürlükleri ve spor federasyonları dışında verilen lisanslar geçerli sayılmaz. Geçerli lisansların da her sene tekrarlanan sağlık kontrolleri ile vizeden geçmesi gerekmektedir.

Bunların peşi sıra, iyi bir güreşçinin beslenme ve uyku düzenine de son derece dikkatli olması gerekmektedir. Güreşçiler zinde olmak için erken yatıp erken kalkmalı; sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak proterin ağırlıklı beslenmelidir.

Güreşçilerin her maç sırasında rakibinin önüne geçmek için kendine özel yeni taktikler belirlemesi gerekmektedir. Bu taktikleri en etkili halde uygulayıp maçlarda avantaj elde etmek için ise sürekli kolay yapılmasına ihtiyaç vardır. Ek olarak bu sporda güreşcilerin işlerini antreman maçlarında dahi ciddiye almaları ve devamlı dikkatli olmaları, rakiplerinin hareketlerini yakından gözlemlemeleri gerekir. Çünkü bu sporda bir anlık bir dalgınlık, güreşçinin sırtının yere gelerek maçı kaybetmesine neden olabilir.

 

Hemen her sporda olduğu gibi güreşte de sağlam bir vücudumuza sahip olmak çok önemlidir. Bunu yapmak için ilk başta zihinsel motivasyon sağlanmalı, ardından da teknik ve kuvvet antrenmanları ile düzenli bir biçimde sıkı bir biçimde antreman yapılmalıdır. Erken yaşta güreşe başlayanlar temel eğitimi daha sağlam aldıkları için bol kolay ve bol çalışma sonunda belli bir yaşa geldikten sonra kasların da oturmasıyla pek güzel güreşçiler durumuna gelirler. Uzmanlar, güreşe temel eğitimlerle başlamak için ideal yaşın 8-12 yaş aralığı olduğunu belirtir. Bu yaşlarda alınan temel eğitimin sonrasında 13-16 yaşlarda sıkı antrenman ve gelişme dönemine girilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Nasıl beyzbolcu olunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?