Liverpool nasıl gezilir?

Tarihe direkt tanıklık etmek için 19. yüzyıldan kalma tünelleri de görmeye gidebilirsiniz. İnşa edildiği tarihlerde iş ve taşıma amac...

 

13. yüzyılda bir kasaba olarak kurulan ve 19. yüzyılda modern şehir şekline gelen sanat, spor ve tarih kenti Liverpool, 2008 senesinde Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. İngiltere’nin görkemli şehri Liverpool nasıl gezilir, Liverpool’da neler yapılmaktadır öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Liverpool’da Tarih Kokan Sanat Eserleri ve Yapılar

Tarihe direkt tanıklık etmek için 19. yüzyıldan kalma tünelleri de görmeye gidebilirsiniz. İnşa edildiği tarihlerde iş ve taşıma amacıyla kullanılan bu tüneller yakın zamanımızda turistlerin ilgisini çekmektedir.

Müzik tutkunu seyahatseverler, ünlü müzik grubu Beatles’ın doğduğu şehir olan Liverpool’da The Beatles Story müzesini mutlaka ziyaret etmeliler.

Zengin freskler ve duvar resimleri ile bezeli St. George Salonu da Liverpool’un önemli mimari yapıları arasındadır. Neoklasik tarzda inşa edilen bu yapıyla beraber şehirde yer bulan müzeleri de kesinlikle ziyaret edin. Eski uygarlıklardan miras kalan bir çok eserin sergilendiği Liverpool Dünya Müzesi, modern sanat eserlerinin sergilendiği ve sanat gösterilerinin yapıldığı Bluecot ve denizcilik tarihine ait bir çok eserin yer aldığı Merseyside Denizcilik Müzesi, Liverpool’da yer bulan ve muhakkak ziyaret etmeniz gerekli olan müzeler arasındadır.

Mersey Nehri’nin doğusunda yer bulan şehirde, tarihi yapılar ve eserler hasebiyle geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Şehrin simgelerinden biri şekline gelmiş Royel Liver Binası ile şehir turuna başlayabilirsiniz. 1911 tarihinde inşa edilen ve ikonik bir tarza sahip olan yapının yanında kentin en eski yapısı olan Liverpool Belediye Binası’nı da görmeyi ihmal etmeyin.

 

Tarihi dokuyu hissetmek için Orta Çağ’dan kalma Castle, Dale ve Old Hall sokaklarını gezebilir ve geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Liverpool’da Ne Yenir?

Liverpool, kendine münhasır bir yemek kültürü oluşturamamış bir şehirdir. Buna karşın şehirde ençok karşınıza çıkacak yemekler deniz mahsüllerinden yahut patatesten yapılmış yemekler olabilecektir. Şehirde dünya mutfağını değişik şekillerde yorumlayan restoranlarda damak zevkinize en ideal gelen bir mekanda yemek yiyebilirsiniz.

Liverpool’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Tek bir alışveriş mekanında bütün ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için şehrin merkezinde yer bulan One Alışveriş Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Yemek yemek veyahut kahve içmek için de türlü mekanları bulabileceğiniz alışveriş merkezinden başka alternatif mağazalar, sanat evleri ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunmuş olduğu Albert Limanı’nı dolaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık içindeki popüler şehirlerden biri olan Liverpool, kurulduğu ilk senelerden başlayarak nüfus sayısıyla doğru orantıda kentleşme gelişerek ekonomisi de hareketlenmiştir. 2. Dünya Savaşı zamanlarında bir çok hasar gören şehir, savaşın sonrasında yeni projelerle eski halineden daha güçlü hale getirildi.

 

Liverpool’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken Püf Noktaları

Yağmurlarıyla ünlü şehirde, her an yakalanabileceğiniz yağmurlarda sırılsıklam olmamak ve gezinizi sonlandırmak zorunda kalmamak için bavulunuzda bir şemsiye ve yağmurluğa muhakkak yer ayırın.

Hem tatil yapmak aynı zamanda bir futbolsever olarak Liverpool’a gelmişken harika bir atmosferde maç seyretmek ister iseniz biletlerinizi şehre varmadan çok önce almanızda yarar var. Aksi durumda bir futbol şehri olan Liverpool’da hemen tükenen biletler nedeni ile açıkta kalabilir veyahut çok pahalı birücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda otobüsler, hem sık seferleri aynı zamanda geniş ağlarıyla başka hiçbir seçeneğe ihtiyaç duymadan dolaşabilmenize olanak tanıyor. O nedenden dolayı taksiye ve araç kiralama muhakkak fazladan para harcamamanızı tavsiye ediyoruz.

İstanbul’dan uçakla 3 saat 22 dakika’da ulaşabileceğiniz Liverpool’un para birimi Sterlin’dir. Türkiye ile arasında 2 saatlik bir fark olan şehirdeyken yapacağınız iş ve özel görüşmelerinizde bu farkı unutmayın.

Şehre Liverpool John Lennon yahut Manchester Havalimanları hasebiyle iki değişik havalimanı ile ulaşabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Münih'te hangi müzelere gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?