Lambri nasıl temizlenir?

Plastik materyallerden üretilmiş lambrilerde ise mümkün olduğu kadar partiküllü temizlik ürünlerinin kullanılmamasına dikkat edilmeli...

 

İç duvar veya tavanda kullanılan ve metal, plastik veyahut ahşaptan yapılmış kaplamaya lambri denilmektedir. Lambrinin üretilmiş olduğu materyal, genellikle bulunmuş olduğu yerin havasını ve tarzını değiştirme özelliğine sahiptir. Ama lambri tercihi yaparken dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli ayrıntıların başında, dikkatli halde temizlemek geliyor.

Plastik materyallerden üretilmiş lambrilerde ise mümkün olduğu kadar partiküllü temizlik ürünlerinin kullanılmamasına dikkat edilmeli. Bu şekil temizlik ürünleri lambri yüzeyine zarar verecektir. Bunun yerine krem veyahut sıvı temizlik ürünleri arasından seçim yapılmalıdır. Metal lambrilerde ise genellikle ağartıcı ve çözücü temizlik ürünlerinin kullanılmasından kaçınmak gerekiyor. Esasen bu maddeler genel açıdan bütün lambri türlerinde kullanılmaması gerekli olan 2 maddedir. Çünkü materyali ne olursa olsun hiç fark etmez, bunlar kullanıldıktan sonra yüzeyde ciddi anlamda yıpranma ve aşınmalar meydana gelecektir.

Sıcak bir hava yaratmak isteyen insanların genelde lambri tercihleri ahşaptan yanadır. Genellikle de bürolarda bu biçimde bir işlem yapılmış olması, bulunulan ortamın çok çok temiz görünmesini sağlamaktadır. Ahşap lambrilerin temizlenmesi gayet kolaydır. Genelde bu şekil lambriler sert ağaçlardan yapılmaktadır ve cilalıdır. Ilık sabunlu suyla yapılacak temizlikte gereken olan tek şey ise yumuşak bezdir. Fakat bu şekil parkelerin her ay cilalanması gerekmektedir. Temizleme işleminin sonrasında yapılacak cila vesilesiyle su iç taraflara geçmeyecek ve bundan dolayı de lambrinin ömrü çok çok uzun olabilecektir.

 

Kimselerin gerek evlerini gerekse işyerlerini olduğundan çok çok güzel değişik göstermek adına kullanacakları lambri modellerinde tür sayısı her geçen gün artsa da bu çeşitlerin ortak noktaları, üretildikleri materyallerdir. Yani kimselerin bunlar arasından seçim yapmadan önce kesinlikle araştırma yapmalı ve lambrinin çok çok uzun süreler boyunca ilk günkü gibi korunması adına gereken bilgileri almaları büyük bir önem taşır. Bu ürünlerin belirtildiği gibi temizlenerek korunması demek, normalden çok çok uzun süreler boyunca lambrilerin ilk günkü parlaklığını ve güzelliğini korumaya devam etmesi anlamına gelecektir. Yüzeyi ne olursa olsun öncelikle yapılması gerekli olan şey, bu yüzeye özel hazırlanmış ürünleri tercih etmek olmalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Sümbül çiçeği neden solar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?