Koltuk altı terlemesi nasıl engellenir?

Şahısların günlü hayatta canını sıkan sorunlardan bir tanesi de koltuk altı terlemesidir. Nerede ise herkes için geçerli olan bu soru...

 

Şahısların günlü hayatta canını sıkan sorunlardan bir tanesi de koltuk altı terlemesidir. Nerede ise herkes için geçerli olan bu sorunun giderilmesi için çaba harcanmaktadır. Unutulmaması gerekli olan terleme her kimsenin sağlıklı yaşamı için olması gerekli olan bir durumdur. Lakin koltuk altı gibi bir bölümde kötü kokulara neden olabilir. Bu kötü kokunun olmaması için kişilerin uygulayabileceği türlü yöntemler bulunur.

Koltuk altı terlemesinin engellenmesi için neler yapılmalıdır?

Koltuk altı terlemesini engellemek için tüketilen yiyeceklere de hayli dikkatli olunması gerekir. Aşırı ölçüde baharatlı gıdalar ve kahve, kola gibi içecekler terlemeyi arttırmaktadır. Ek olarak sindirimi zor olan yiyecekler de terlemeye neden olur. Bunlara ek olarak sarmısak, acı biber, soğan gibi besinler de vücut ısısını arttırdığı için koltuk altı terlemesine yol açabilmektedir. Koltuk altı terlemesi şikayeti olan insanların bu besinleri tüketirken iki kere düşünmeleri gerekir. Bunların yerine yeşil yaprakları sebzelerin, meyvelerin ve tam buğday ürünlerinin tüketilmesi hem terlemeyi azaltır aynı zamanda vücut için daha sağlıklıdır.

Koltuk altı terlemesinin olmasının sebeplerinden bir tanesi de stres faktörüdür. Stres yalnızca koltuk altında değil genel açıdan terlemeye neden olur. Bundan dolayı stressiz rahat bir yaşamın sağlanması koltuk altı terlemesini engellemek için gereklidir.

 

Kilo fazlası olan kişiler diğer insanlara göre daha çok terleme yapmaktadır. Yani kilo vermek terlemeyi azaltacağı için koltuk altı terlemesi de böylece engellenir.

Kişilerde terleme yapılmış olması vücudumuzdan zararlı maddelerin atılması için gereklidir. Eğer gün içinde fazla ölçüde su içilirse toksik maddelerin büyük bir kısmı da idrar yoluyla atılabilmektedir. Böylece terleme daha az olacağı için koltuk altı terlemesi de bir nebze de olsa engellenmiş olunur.

Günlük olarak koltuk altına sürülen elma sirkesi koltuk altı terlemesini engelleyen faktörler arasında yer alır. Sirke sürüldükten sonra yaklaşık on dk beklenir ve devamında güzelce durulanıp deodorant kullanılması tavsiye edilir. Buna ek olarak gün içinde içilecek olan bir bardak adaçayı da terlemeyi azaltmaktadır.

Gün içinde tüketilen sigara ve alkol miktarı da vücudumuzdaki toksik maddeleri arttırdığı için terleme olmasına neden olabilir. Eğer alkol ve sigara tüketimi azaltılırsa koltuk altı terlemesi de o miktarda azaltılmış olunur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ayak pediküre nasıl hazırlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?