Kelebekler vadisi'ne nasıl gidilir?

Fethiye’ye geldikten sonra, yazın her 1 saatte bir kalkan seferlerle Ölüdeniz’e ulaşmanız gerekir. Lakin yoğun dönemlerde (bayram vs)...

 

Kelebekler vadisi Muğla ili Ölüdeniz belediyesi sınırları içinde yer alır. Yılın her ayı sayısız turist çeken bir doğa harikasıdır. Dünyada görülmesi gereken sayılı yerler arasında gösterilir. Babadağ’ın eteklerinde yer bulur. Dik sarp kayalıkların arasına gizlenmiş harika bir koyu vardır. Denizi turkuaza çalan mavi rengindedir ve görülebilecek en temiz ve güzel denizlerden biridir. 95 senesinde sit alanı olarak kabul edilmiştir. Doğal güzellik ilan edilmesinin sonrasında hiçbir yapılaşmaya izin verilmemektedir. Bu nedenden dolayı Türkiye’de doğallığını koruyan ender yerler arasındadır. Sarp kayalıkların arasında yer aldığı için uzaktan görenlerin “nasıl gideceğiz” sorusuna neden olur. Peki Kelebekler vadisine nasıl gidilir?

Nasıl gidilir?

Fethiye’ye geldikten sonra, yazın her 1 saatte bir kalkan seferlerle Ölüdeniz’e ulaşmanız gerekir. Lakin yoğun dönemlerde (bayram vs) yarım saatte bir bile otobüsler kalkmaktadır. 15 km kadar bir yol vardır. Azami 20 dakikada Ölüdeniz’e ulaşırsınız. Yaz harici (ekimden sonra) aylarda gün içerisinde 2 seferden fazla düzenlenmez. Buna dikkat etmenizde yarar vardır.

Ölüdeniz’e gelindikten sonra Kelebekler vadisine gitmek için önünüze 2 seçenek çıkacaktır. İlki ve en kolay ve zahmetsiz yolu deniz yoluyla koydan ulaşımdır. Lakin kötü yanı (kelebekler vadisinde inip tatil yapacaksanız eğer) sürekli seferler düzenleyen teknelerin olmayışıdır. Yalnızca tur olarak düzenlenir. Tur gibi gidildiği için fiyatlar yalnızca oraya gidiş amacıyla gidenler için hayli yüksektir. Lakin boşta bir tekne var ve kalabalıksanız eğer cüzi bir miktara anlaşıp kelebekler vadisine bıraktırabilirsiniz.

 

Diğer seçenek genellikle macera severlerin tercih ettikleri bir yoldur. Araçlar Ölüdeniz’den kalkıp Babadağ’ın bir yerinde bırakmaktadır. Yani vadinin tepesine şelalenin olduğu kısma bıraktığı için, koya tepeden aşağıya inerek ulaşmanız gerekir. Eğer sıcak bir vakite kaldıysanız bu yol sizi epey yorabilir. Su vs. gibi hazırlıklı olmalısınız. 500 metre kadar bir yol vardır. Takriben 20 cm genişliğinde dar yollardan geçilerek aşağıya inmeniz gerekir. Bu yollar kaygan ve tehlikeli olabilir. Kesinlikle kaymayan dağ ayakkabısı gibi tabanı kalın ayakkabıları tercih edin. Ve asla gece bu inişi yapmaya kalkmayın. Ölümcül tehlike içerir.

Kelebekler vadisine gitmek için her şeyden önce Fethiye’ye gelmelisiniz. Tabii ki bu direk vadiye gidecekler için geçerlidir. Eğer Ege tarafından geliyorsanız İzmir’den, Bodrum'dan ve Marmaris’ten direkt otobüslerle Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Fethiye’ye otobüs bulamıyorsanız Marmaris’ten gelmek de bir alternatiftir.

Fethiye’ye ya otobüs yahut uçakla gelebilirsiniz. Otobüs ile gelindiği zaman direkt Fethiye’ye gelinir. Türlü şehirlerden gün içerisinde bir sefer dahi olsa direkt Fethiye’ye otobüs bulunur. Lakin uçak tercih edilirse havaalanı Dalaman'dadır. Yazın değişmekle beraber Ankara ve İstanbul’dan uçak seferleri yapılmaktadır. Dalaman Fethiye arası 45 km civarındadır. Uçak tercih edilirse 1 saatte bu yolu kat ederek Fethiye’ye varılmalıdır. Yahut bulunursa direkt havaalanından Ölüdeniz’e gidilmelidir.

 

Kelebekler vadisine gitmek epey zahmet ister. Ayrıca gitme zahmetinden ötürü vazgeçenler bile vardır. Ama oraya vardığınızda hele bir de tatiliniz uzun ise ne kadar zahmet çekerseniz çekin gittiğinize değeceğini göreceksiniz.

Not: Otobüs beklenmek istenmiyorsa ve 4-5 kişiyseniz taksiyle gitmenizde yarar vardır. Kalabalık gidildiğinde kişi başından toplam verilen miktar taksiye verilecek miktardan fazlaya gelir.

400 metreye yakın kayalıkların arasında yer bulur kelebekler vadisi. Etrafı duvarlarla çevrili önü fevkalade bir deniz olan evi andırır. Gidildiğinde birkaç tür kelebek görülmekle beraber zamanında gidildiğinde 80'e yakın tür fotoğraflanabilir. Adını ender bulunan bu kelebeklerden almıştır. Yukarında görünen Faralya köyünden doğan bir şelalede bulunur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidilebilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?