Kabaran saç nasıl boyanır?

Saçlarınız devamlı kabarıyorsa boyamadan önce dikkatinizi açmanız gerekli olan bir takım noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiği zam...

 

Saçlarınız devamlı kabarıyorsa boyamadan önce dikkatinizi açmanız gerekli olan bir takım noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiği zaman kabaran saçları evde boyamak gayet kolaydır.

Kabaran Saçlar Nasıl Boyanır?

Boya işlemini yapmak için her şeyden önce boya üstünde yazan talimatlara göre hazırlamak gerekmektedir. Boya hazırlandıktan sonra ellerin boyanmaması için eldiven takılması ve eski bir gömlek giyilmesi boyanın bulaşma ihtimaline karşı önlem olabilecektir.

Saçları boyamadan önce iki yan kısım, ön ve arka kısım olmak üzere dört parçaya ayırıp iri klipslerle tutturulmalıdır. Daha sonrasında önce ön tutamlardan tarakla ince bir kısım alarak boyamaya başlanabilir. Boyama işlemini boya fırçasına alınan boyayı diplerden başlamak suretiyle uçlara doğru sürerek yapmak gerekmektedir. Boyanan kısım diğer tarafa doğru yatırılarak benzer işlemlere devam edilerek tüm kısımlar tamamlanana kadar devam edilir.

Saçlara bakım yapmak ihmal edilmezse boyama işlemleri daha kolay olur. Şu nedenle saçların kabarmaya karşı satılan ürünler veyahut evde hazırlanabilecek doğal ürünlerle bakımın yapılmış olması gerekmektedir. Boyamadan minimum bir hafta önce bakıma başlanırsa boyama işlemi daha rahat yapılmaktadır.

Bekleme süresi bitince saçlardan boyayı akıtmak için bol su ile durulamak gerekmektedir. Sonra kabaran saçlara uygun şampuanla yıkayıp, yine münasip saç kremi ile kremlenip durulanmalıdır.

 

Yüz ve alın etrafında oluşabilecek boya lekelerine karşı bu bölgelere vazelin sürmek boyanın ciltten daha kolay çıkmasını sağlamaktadır.

Yeni yıkanmış saç daima daha fazla kabarmaya müsaittir. Bilhassa boya yapmadan önce saçların asgari bir gün yıkanmamış olması daha kolay işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Boya esnasında ilk başta saçlar kalın dişli bir tarakla tam olarak açılmalıdır. İnce dişli tarak kullanılmamalıdır. Bu saçların daha fazla kabarmasına yol açar.

Saç boyandıktan sonra asgari 3 gün saçı yıkamamak saçta boyanın daha iyi tutmasını sağlamaya yardımcı olur.

Boyama işlemi bittiği zaman boyanın üstünde yazan süre kadar saçta bekletmek gerekmektedir. Bu boyalara göre farklılık gösterse de kabarık ve gür saçlarda 5-10 dakika daha çok bekletmek boyanın daha iyi saça nüfuz etmesini sağlamaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kuru saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?