Ankara'dan antalya'ya nasıl gidilir?

Çok şehirde olduğu gibi Antalya'ya da havayoluyla ulaşım mümkündür ve Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Antalya ve Gazipaşa Havalimanla...

 

Yaz mevsimindeki aylarda milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya en ehemmiyetli turizm şehrimizdir. Doğa güzellikleri, mavi bayraklı plajları, tarihi yerleri ve ultra lüks otelleriyle Antalya dünyanın da sayılı cazibe merkezlerinden biridir. Peki bu ülkemizin ve dünyanın sayılı turizm merkezlerinden olan Antalya'ya bir başka güzide şehrimiz ve başkentimiz olan Ankara'dan nasıl gidilir?

Çok şehirde olduğu gibi Antalya'ya da havayoluyla ulaşım mümkündür ve Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Antalya ve Gazipaşa Havalimanlarına çokca sefer bulunur lakin bu yazıda karayoluyla ulaşım üstünde durulacak ve bu yönde bilgiler verilecektir. 

Antalya, Ankara'ya takriben 480 km uzaklıktadır ve bu yol takriben 6-6.30 saat arası sürmektedir. Ama Antalya'nın hangi tarafına gidileceğine göre mesafe ve süre değişebilmektedir. Mesela Manavgat tarafına gidecek bir yolcu için Konya üstünden gitmek yolu takriben 70 km kısaltmaktadır lakin şehir merkezine gitmek isteyen bir insan için yol uzamaktadır. Biz yazımızın konusu olarak Antalya şehir merkezine ulaşımı tarif ederek bu konuda yardım eden olmayı amaçlıyoruz. Antalya şehir merkezine nasıl ulaşılacağı konusunda da en kısa ve en rahat yol olarak Afyon yolu üstünden gitmek tavsiye edilir. Konya yolu hem daha uzun aynı zamanda daha virajlıdır. Afyon yolundan tarif etmek gerekirse; Ankara'dan Polatlı yönüne hareket edilir. Polatlı'dan sonra Emirdağ sonrasında da İşçehisar-Afyon istikameti takip edilir. Afyon'a vardıktan sonra Sandıklı-Dinar-Burdur yolu takip edilir. Burdur da geçildikten sonra Bucak ilçesine doğru gidilir. Bucak Antalya arası hayli kısadır ve 1-2 saat içerisinde geçilir. Bucak ilçesi geçildikten sonra Antalya tabelaları başlar ve şehir merkezine gidecek yolcular Antalya-Kemer yolunu takip eder. Bir zaman daha ilerleyince Kemer ve Şehir merkezi tabelaları da ayrılır. Bu noktadan sonra Şehir merkezi takip edilir ve Antalya Şehir Merkezi'ne ulaşılır. Afyon'a kadar çoğu mesafe duble yoldur. İşçehisar'a kadar olan duble yol Afyon'a doğru kesilir ve bu arada dikkatli olmak gerekmektedir. Afyon - Sandıklı arası da hafif tehlikeli olabilir. Burdur-Korkuteli arası da bazen radar kontrolü yapılmaktadır. Mola vermek istenirse de Afyon dinlenme tesisleri açısından tavsiye edilebilmektedir.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ölüdeniz'de hangi koylara gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?