Çiğ yumurtanın zararları

Peki, çiğ yumurta tüketmek yararlı mıdır? Yumurta, yapısı itibarı ile sindirimi zor olan bir besin kaynağıdır. Dolaylı olarak yumurta...

 

Yumurta, bilindiği üzere insanlık tarihinin en eski ve çok önemli besin kaynaklarından birisidir. İçermiş olduğu yoğun proteinin peşi sıra A, B, D, ve E gibi vitaminlerini de ciddi oranda yapısında barındırır. Vücut fonksiyonlarının doğru ve tam bir biçimde yerine getirilmesi yönünden gayet önemli bulunan bir besin kaynağı olan yumurta, fakat doğru koşullarda tüketildiğinde vücut için pozitif etkilemektedir meydana getirecektir. Peki, yumurta tüketimi için doğru şartlar nelerdir ve çiğ yumurta tüketmek yararlı mıdır? 

Peki, çiğ yumurta tüketmek yararlı mıdır? Yumurta, yapısı itibarı ile sindirimi zor olan bir besin kaynağıdır. Dolaylı olarak yumurtayı çiğ tüketmek, yumurtanın sindirimini daha da zorlaştıracak ve bir bölümünün sindirilmeden vücudumuzdan atılmasına neden olabilecektir. Bu hal da yumurtanın besin değerinin düşmesine yol açacaktır. Bunun yanında ek olarak, yumurta kabuğunun kısmi geçirgen bir özellikte olması, yumurta içinde mikroorganizmaların bulunmasına engel olamayacak ve az pişmiş bir yumurtada bu mikroorganizmalar etkisiz hale getirilemeyecektir. Dolaylı olarak vücudumuza alınan mikroorganizmalar salmonella isimli hastalığa neden olabilecektir.

Yumurta içindeki proteinlerin önemli kabul edilen bir kısmı, yüksek sıcaklığa maruz kaldıktan sonra bozunuma uğrarlar. Bozunuma uğrayarak yapıları farklılaşan proteinler, vücut içindeki hormon ve enzimlerle etkileşime girerek, metabolik işlemlerde kullanıma kullanıma hazır duruma gelirler. Dolaylı olarak, günlük protein ihtiyacının önemli kabul edilen bir tarafını karşılayan yumurtayı çiğ tüketmek yerine yeteri kadar pişirip tüketmek, proteinin vücut içindeki aktivitesini arttıracak ve yumurtayı vücut için daha iyi bir besin kaynağı biçimine getirecektir. 

 

Yumurtanın insan vücudumuzu için gerçek bir protein kaynağı şekline gelmesi ama yumurtanın taze olması, doğru koşullarda saklanması ve doğru halde pişirip tüketilmesi ile mümkün hale gelecektir. Gözenekli bir kabuk yapısına sahip olan yumurtanın yıkanması durumunda, üstündeki gözenekler açılacak ve yumurta daha korumasız hale gelecektir. Dolaylı olarak yumurtayı yıkamadan buzdolabı içinde saklamak, yumurtanın uzun zaman taze kalmasını sağlayacaktır.

Özetlemek gerekirse; yumurtayı çiğ yerine pişmiş bir biçimde tüketmek, hem yumurtanın besin değerinde bir artışa neden olacak aynı zamanda salmonella gibi çok sayıdaki ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önleyecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Çörek otu yağının faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?