Liderde olması gereken özellikler

7) Vizyonu takip eden değil vizyon yaratan, geliştiren olmalısınız. Yeniliklere açık olduğunuz kadar yenilikler de üretmelisiniz....

 

Modern dünyada insanlar, mesleklerinde yükselmek, terfi etmek, en üst noktaya ulaşmak isterler. Mesleğinizde yükselme seviyeniz sahip olduğunuz liderlik özellikleriyle doğru orantılıdır. Çünkü yükselmek demek daha çok insana hakim olmak demektir. İnsanlara hakim olmak da liderlik demektir. Peki iyi bir lider nasıl olunur? Lider kimdir? Hangi özelliklere sahiptir?

7) Vizyonu takip eden değil vizyon yaratan, geliştiren olmalısınız. Yeniliklere açık olduğunuz kadar yenilikler de üretmelisiniz.

9) Hitabet kabiliyetiniz güçlü olmalıdır. Söz söyleme sanatı, insanları etki altına alan en güçlü sanattır. Gerek ses tonunuzu, gerek vurgu ve tonlamalarınızı, diksiyonunuzu geliştirmelisiniz.

4) Fikirlerinizde kararlı olmak, fikirlerinizde inat etmek anlamına gelmemelidir. Yanlışınızı gördüğünüzde düzeltmelisiniz. Çevrenizdeki kimselerin düşüncelerine açık olmalı ve değer vermelisiniz.

5) Çalıştığınız meslek alanında derin bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Yapmış olduğunuz işin tüm inceliklerini bilmelisiniz. O alanda danışan değil danışılan olmalısınız.

2) Çevrenizdeki insanlara hakim olmak için sağlam bir karaktere sahip olmanız gerekir. Bu güven duyulmanın en temel şartıdır. İnsanlar sizin adalet duygunuzun güçlü olduğunu bilmelidirler. Ek olarak iş etiğine münasip davranmalısınız.

6) Çevrenizdeki insanları, ülkenizi, dünyayı iyi okumalısınız. Alanınızdaki yeniliklere ve gelişmelere açık olmalı ve onları takip etmelisiniz.

 

1) Hakimiyet ilk başta kişinin kendisinde başlar. İnsan önce kendine hakim olmalıdır. İç denetiminiz kuvvetli olmalıdır. Kendinize söz geçirebilmelisiniz. Kendisine hakim olan insan etrafına de hakim olmaya hazır demektir.

3) Etkileme yeteneğiniz ve ikna kabiliyetiniz güçlü olmalıdır. Bunun şartı olarak da öz güveniniz yüksek olmalıdır. Fikirleriniz de kararlı olmalısınız. İnsanlar sizin doğru düşündüğünüzden emin olmalıdırlar. "O söylüyorsa muhakkak bir bildiği vardır." demelidirler.

12) Fikirlerinizde ve davranışlarınızda tutarlı olmalısınız.

12) Tüm bu özelliklerinizi geliştirdiğinizde liderlik için en ehemmiyetli özellik olan "karizmatik" olma özelliğini kazanmış bulunmaktasınız demektir. Artık mesleğinizde istediğiniz noktaya yükselebilir, yapmak istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

11) Mesleğinize kendinizi adamalısınız. Tutkuyla çalışmalısınız.

10) Mücadele ruhunuz kuvvetli olmalıdır. Karşınıza çıkan engeller, zorluklar almış olduğunuz yoldan sizi geri çevirmemelidir.

8) Öngörü yeteneğiniz gelişmiş olmalıdır. Yaptığınız ve yapmadığınız davranışların ne sonuçlar getireceğini iyi tahmin etmelisiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Banka dosya masrafınızı nasıl geri alabilirsiniz? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?