Ders nasıl dinlenir?

Dersten en iyi biçimde faydalanmak için hepsinden önce 'derste olmak' gerekir. Şöyleki, derse bedenen gelmek yeterli değildir, psikol...

 

Dersler eğitim hayatımızın en ehemmiyetli parçalarıdır. 12-20 yıl aralığında farklılaşan eğitim hayatımızda yüzlerce derse gireriz. Ders, öğretmen tarafından öğrencilere bilgi aktarımının olduğu zaman dilimleridir. İnsanlığın çok eski zamanlarından beri devam eden bir davranış diyebiliriz. Adı okul olmasa da bilgili insanlar, bilgiye aç olan insanlarla bilgilerini paylaştıkları tüm zaman dilimi esasen 'ders'tir. Modern zamanda aklımıza gelen 'ders' terimi, bir eğitim kurumunda öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir grubun bilgi aktarımında bulunmasıdır. 

Dersten en iyi biçimde faydalanmak için hepsinden önce 'derste olmak' gerekir. Şöyleki, derse bedenen gelmek yeterli değildir, psikolojik olarak da derse hazır olmak ve bilgi almaya hazır olmak kuralların ilkidir. Eğer psikolojik olarak derse hazır olmazsanız, o dersten verim almanız nerdeyse imkansızdır. İkinci olarak dersi takip ederken yalnızca dinlemek yeterli bir öğrenme sağlamayacaktır. Çünkü, dinlediğiniz bir konunun, takriben bir gün sonra %80'lik kısmı unutulur. O nedenle dersi dinlerken not tutmanız hayli önemlidir. Lakin not tutarken dersi kaçırmadan not tutmalısınız, ana başlıklar ve ana bilgileri not etmelisiniz. Not almak önemlidir, çünkü hem dinlemiş hem yazmış aynı zamanda görmüş oluruz böylelikle aklımızda kalma oranı çok çok fazla olur. Ek olarak dersi tekrar ettiğimizde kendi cümlelerimizle yazdığımız bilgiler akılda daha kalıcı olur.

 

Dersi dinlerken ön sıralara oturmanız dikkatinizi daha rahat bir biçimde toplamanıza ve öğretmeni daha iyi duymanıza yardım etmektedir.

Ders dinlerken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Örnek vermek gerekirse derste cep telefonunuzu muhakkak kaldırın. Derste dikkat dağınıklığına neden olabilecek başka bir şey de 'samimi olunan arkadaş'tır. Şu nedenle ders dinlerken samimi arkadaşlarınızın yanına oturmamanız daha yararlı olabilecektir. Çünkü, siz konuşmasanız bile o konuşabilir ve dikkatiniz dağılabilir. Derste konuşmak yalnızca kendinizin değil diğer öğrencilerin ayrıca öğretmenin bile dikkatini dağıtmaktadır. Dersi dinlerken anlamadığınız, mantığınıza uymayan bir hal oluştuğunda kesinlikle öğretmeninize 'o an' sorun. Çünkü, o bilgiyi anlamadığınız taktirde onun üzerinde düşünmekten diğer bilgilere kapanabilir ve diğer bilgileri de anlamayabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Hukuk nasıl okunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?