İnce telli saçların bakımı

Ve tabii ki en önemli olanı; güzel cilt için olduğu gibi güzel saçlar ve kaliteli saç telleri için dengeli beslenmeli, bolca su içmel...

 

Türlü ürünler denenen, değişik modeller uygulanan ve kayda değer masraflar yapılaran saç çeşitleri arasında en fazla ilgi isteyeni ince telli saçlardır. İnce telli ve cılız ve bu incelikten ötürü çabuk kırılan saçları kabus olmaktan çıkarmak için neler yapılabilmektedir, ne tür bakımlar uygulanabilir bakalım.

Her gün şampuan kullanmayın! Saç derimizde koruyucu bir tabaka vardır ve bu tabaka dengede kalmalıdır. Saçı her gün yıkayarak veyahut duş sırasında saç derisini tırnaklayarak bu tabakaya zarar vermeyin.

Saçlarınızın nemini tabii ki korumalısınız ama nem vermek adına üst üste çok ürün kullanırsanız, hassaten kimyevi ve bol silikon içeren tarama kolaylaştırıcı ürünler gibi, saçlarınıza nem vermiş olursunuz lakin normalden çok çok çabuk sönen saçlarınız olur. Ürünlerinizi dönüşümlü kullanmalı, kullanmaya bazen ara vermeli böylelikle zaten hacimsiz olan saçınızı bir de kendi elinizle söndürmemiş olursunuz.

Saçlarınıza duyarlı davranmalısınız. Dış tabakasına zarar vermemek için havluyla ovalayarak kurutmamalı, geniş dişli taraklar vasıtasıyla taramalı ve şekillendirme işlemleri sırasında nazik olmalısınız.

Saçınızı kurutmadan ince saç tipinize uygun ürün vasıtasıyla, köpük olabilir, yapışıp kalmasını istemediğiniz saç kökleriniz kaldırabilirsiniz. Ürününüzü uyguladıktan sonra saçlarınızı çıkış yönlerinin tersine bir hareketle tarak veyahut fırça yardımı ile kurutursanız daha haciml görüneceklerdir.

 

İşte, okulda, dışarıda ve ayrıca evde hepimiz saçlarımızın pürüzsüz ve şekilli görünmesini isteriz. Ama bu görüntüyü oluşturmak adına saçımızın sağlığından alıp götürdüklerimizi unutmamalıyız. Her gün saç maşası, düzleştirici kullanmak veya fön çektirmek kırılmaya müsait saçımızı çok fazla yıpratacaktır. İlla ki bu yöntemleri kullanacaksak da saç koruyucu sprey veyahut serumlardan faydalanmalıyız.

Şampuan, saç kremi gibi bakım ürünlerinde hacim verici özelliği aramalı, saç tellerini dipten kaldırmaya yarayan spreylerden faydalanmalısınız.

Ve tabii ki en önemli olanı; güzel cilt için olduğu gibi güzel saçlar ve kaliteli saç telleri için dengeli beslenmeli, bolca su içmelisiniz.

Her şeyden önce saçlarınız ince telliyse bir ürün -krem, şampuan, serum, sprey- kullanarak onları kalın telli ve gür hale getirebilmeniz mucize olur. O yüzden genetik miras olarak kabul edip onlarla barışmalı, diğer saç tiplerine göre çok çok fazla bakım ve özen gerektirdiklerini kabul etmelisiniz.  İnce telli saçlar sağlıksız saçlar demek değildir. Yalnızca dış etkenlere, kozmetik ürünlere ve şekillendirme yöntemlerine daha duyarlı, çabuk etkilenen saçlardır. Dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile saçlarınızla barış imzalayabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Saç dökülmesine karşı öneriler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?