Hibe kredisi nasıl alınır?

KOSGEB çalışma prensibi olarak kabul edilen insanların veya kurumların önce gereken malzemeleri kendilerinin almasını bekliyor. Bu ha...

 

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanliği yani toplum içinde KOSGEB olarak olarak da bilinen hibe kredisi son dönemlerde hayli yaygınlaşmaktadır. Yeni girişim amacında olan kişiler veyahut küçük ölçekli bir işyeri kurmak isteyenleri ihtiyaç duyacağı miktarı KOSGEB karşılamaya çalışmaktadır. 

KOSGEB çalışma prensibi olarak kabul edilen insanların veya kurumların önce gereken malzemeleri kendilerinin almasını bekliyor. Bu harcamalar girişimi yapan kişiler tarafından alınıyor ve daha devamında fatura işlemlerinden yapıldıktan sonra KOSGEB 30.000 TL'ye kadar masrafları geri ödüyor. Böylece yeni girişimde bulunanlara veyahut küçük ölçekli iş yeri açanlara destek sağlanmış olunuyor. Bu hibe kredisi isteyen herkese verilmiyor. Hibe kredisini almak için birtakım şartları yerine getirmek gerekir.

Hibe kredisini almanın şartları nelerdir?

Daha sonrasında KOSGEB'in veritabanına kaydolmak gerekir. Web aracılığıyla E-Kobi sistemi kullanılarak hesap açılır, ve Kobi Beyannamesi doldurulur. Daha sonrasında evrakların asıllarını, fotokopilerini ve vergi lehvasını KOSGEB'e iletmek gerekir.

Hibe kredisini almanın şartlarından biride 18 yaşını doldurmuş olmak ve işsiz olmaktır. Ek olarak hibe kredisine başvuru yapabilmek için İŞKUR'a da kayıt olmak gerekir.

Daha sonrasında kurul toplantısının sonucunu bekleme prosesi başlar. İş planı kurul tarafından değerlendirmeye alınır ve münasip bulunursa kişiye bir taahhütname verilir ve hibe kredisini almaya hak kazanır.

 

Daha sonrasında iş planın hazırlamak gerekir. Önce başvuru destek formu doldurulur ve iş planın belirlenir. Daha sonrasında Kobi destek uzmanı ile konuşulur ve ondan onay alınır. Daha sonrasında bu onayın çıktısı alınıp Kobi uzmanına teslim edilir.

İlk başta girişimcilik eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor. KOSGEB'in belirlediği bu eğitim süresi 70 saat yani takribî 1 ay kadar sürmektedir. Eğer başvuruyu yapacak kişi eğitim hayatından asgari 56 saat olmak üzere girişimcilik eğitimi aldıysa bunu belgelerse bu sertifikayı almaya hak kazanır ve ilk şartı yerine getirmiş olur.

Girişimcilik eğitiminden sonra alınacak sertifikayla işletmeyi kurma işlemleri başlar. Kişi tarafından noter işlemleri, sicil kaydı ve oda kaydı işlemlerinin yapılmış olması beklenir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Konkordato nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?