Gençlerin para biriktirmesine nasıl yardımcı olunur?

:...

 

Gençler ve ergenler gece çıkmaları, yeni kıyafetler, teknolojik aletler derken para harcamanın bir çok yolunu bulmaktadır. Çocuğunuza parasını nasıl biriktireceği konusunda yardım eden olmanız ona mali açıdan sorumlu bir yetişkin olabilmesi için gereken para-yönetim becerilerini kazandıracaktır. Belli bir hedef için bütçeleme yapmak ve köşeye bir nebze para ayırmak çocuğunuza plan yapmayı ve sabrı öğretir. Bazı temel iktisadi becerilerle, çocuğunuz parasını daha büyük hedefler için biriktirmeyi veyahut gelecekte bir birikim hesabı açmayı öğrenebilir.

Çocuğunuzun mali sorumlulukları konusundaki beklentileriniz hakkında net olun. Giyim, arabası için yakıt, araç vergileri ya da cep telefonu faturaları gibi giderleri karşılayıp karşılayamayacağına karar verin. Ona düzenli biçimde verdiğiniz harçlık veyahut diğer paraları gözden geçirin. Çocuğunuzun mali durumunun net bir resmini çıkarmanız ona para yönetimi konusunda yol göstermenize yardım eden olabilecektir.

Çocuğunuzla birikim hedefleri hakkında konuşun. Aldığı parayı eline geçmektedir geçmez harcıyorsa, parasını neden bir birikim hesabına yatırmaya başlaması gerektiğini ona açıklayın. "Kendi ayakların üstünde durmaya başladığı zaman, mali bir destek olarak birikime ihtiyacın olacak. Para biriktirmeyi şimdi öğrenmen daha sonrasında bunu senin için daha da kolaylaştıracaktır" deyin.

 

Kendi kullanılarak toplam gelirini hesaplayın. Yarı-zamanlı bir işte çalışıyorsa, maaşlarını toplayarak takriben ne kadar kazandığı konusunda bir fikir edinmesini sağlayın. Eğer sizden harçlık alıyorsa, toplamda ne kadar aldığını da hesaplatın. Ödemekle yükümlü olduğu harcamalarını hesaplayın. Çocuğunuza eğlence ve alışverişte ne kadar para harcadığını anlaması konusunda yardım eden olun. Bu konuda emin değilse, fişlerini birkaç hafta biriktirerek tahmini bir rakam çıkartabilirsiniz.

Hesapladığınız gelir ve giderlere dayalı olarak çocuğunuzla bir bütçe oluşturun. Artan parasını birikim yapmasını söyleyin.

Çocuğunuzun bütçesi yeteri miktarda para biriktirmeye yetmiyorsa, harcamalarını kısmanın yollarını düşünün. Ayın sonun da elinde yalnızca 20 TL'si kalıyorsa, hızlı biçimde bir birikim hesabı sahibi olamayacaktır. Yakıttan tasarruf edebilmek için araba kullanmak yerine yürümesini yahut AVM'lerde harcayacağı paraya bir sınır koymasını önerebilirsiniz.

Çocuğunuzun bireysel mali bilgilerine dayalı olarak onun için bazı parasal hedefler belirleyin. Durumu hazırda bir birikim hesabı için zaten para biriktiriyorsa, hedefiniz belli bir miktara ulaşmak olabilir. Büyük çaplı bir şey için para biriktiriyorsa, hedefinin odak noktası bu olmalıdır. Mesela, hedef her ay birikimlerine 250 TL eklemek ya da gelecek yıl araba almak için para biriktirmek olabilir.

 

Çocuğunuzun mali hedeflerini küçük parçalara ayırın ki, onları başarabilsin. Gelecek yaz katılacağı bir okul gezisi için para biriktiriyorsa, toplamda gezi için ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu ve bu parayı biriktirmek için kaç ayı olduğunu hesaplayın. Çıkan sonucu kaç ay var ise o sayıya bölerek her ay ne kadar para biriktirmesi gerektiğini bilmesini sağlayın.

Otomatik ödeme talimatı vererek maaşının bir bölümünün her hafta otomatik olarak birikim hesabına transfer edilmesini sağlayın. Bu onun birikim hesabına para yatırmayı hatırlamasına yahut kişisel transferler yapmasına gerek kalmadan bir birikim hesabı sahibi olmasına yardım eden olabilecektir.

Çocuğunuzun mali durumu değerlendirmek için onu haftalık yahut aylık olarak kontrol edin. Hedeflerini ve asıl sonuçları gözden geçirmesine yardım eden olarak birikimlerini aksatmadığından emin olmasını sağlayın.

Çocuğunuz için zor olan mali becerileri bulun. Banka kartını dikkatsizce kullanıyor ya da kredi limitini aşan alışverişler yapıyorsa bu konuyu onunla konuşun. Hesabının eksiye düşmemesi için hesabını kontrol edin. Ücretlerin biriktiğinde artarak parasının daha fazlasına mal olduğunu ona anlatın.

Kendi mali sorumluluklarınızı çocuğunuza para biriktirme konusunda model olarak gösterin. Fazla detaya inmeden ona en ideal fiyatlarda alışveriş yapmaya çalıştığınızı ve daha büyük yatırımlar yapabilmek için para biriktirdiğinizi anlatmak pozitif bir misal teşkil edecektir.

Talimatlar

:

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kiradayken nasıl tasarruf edilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?