Runner nasıl yapılır?

Runner yapmanın bir çok inceliği vardır. Bunlardan biri ve en önemli olanı kumaş dokusudur. Kumaş için isabetli bir seçim yapmak ilk ...

 

Son zamanlarda ev dekorasyon modasında köklü değişiklikler bütün hızıyla devam ediyor. Bu konuda otorite olmuş hangi mağazaya girsek yemek masalarının üstlerinde gördüğümüz tek kumaş dokusu runner oluyor. Masa örtüleri bu aralar rafa kalkmış halde. Peki bu kadar öne çıkan bir parçayı evimizde kolay bir şekilde yapmaya ne dersiniz?

Runner yapmanın bir çok inceliği vardır. Bunlardan biri ve en önemli olanı kumaş dokusudur. Kumaş için isabetli bir seçim yapmak ilk adımı doğru atmamızı sağlamaktadır. Menümüze, masa rengimize ve evimizin genel renk ahengine göre bu tercihi yapabiliriz. Akşam yemeği için hazırlanan masalara saten, uçları püsküllerle harekelilik kazanmış runnerlar yapabiliriz. Kahvaltı yahut çay saatleri için kurulan sofralara ise daha hafif dokulu, mat, dantel detayları fazla göze çarpmayan kumaş modelleri yakışabilir.

Şık bir yemek masasının en güzel parçasını artık kendimiz de yapabiliriz. İster masa örtüleriyle birlikte ister ev dekorasyon modasına uyarak yalnızca runner şıklığıyla en güzel yemek masalarınız misafirleriniz için hazır.

Doğru kumaşı seçtikten sonra masamızın boyunu ölçüp kumaşın her iki ucundan 15'er cm fazlasını keserek boy uzunluğunu ortaya çıkaralım. Enini ise servis tabaklarının altına girmeyecek genişlikte bir ölçü belirleyerek keselim. Kesim işleminde boy uzunluğu değişiklik gösterebilir. Kumaşımız fazlasıyla dantel işlemesi barındırıyorsa masadan sarkmasına gerek yoktur. Uçları masa kenarlarına teğet geçecek biçimde düz yahut üçgen kesim uygulayabiliriz. Masamızın ölçülerine göre kestiğimiz kumaşımızın kenarlarını iğne veyahut dikiş makinesi vasıtasıyla biye halinde dikelim. Makas izlerini dikişle yok ettiğimiz kumaşımızın kenarlarını renk uyumu sağlayan dantel şeritlerle süsleyebiliriz. Süsleme için tuhafiyelerde her zevke münasip çok değişik süs malzemeleri bulunur. Lakin malzemeleri runnerımıza uygularken yapıştırıcı kullanmamaya dikkat etmeliyiz; runnerımızı her yemekten sonra yıkayacağımız için bu malzemeler kumaştan kolayca ayrılarak uzun ömürlülüğünü yitirmesine neden olur. İnce bir iğne kullanılarak envaiçeşit aksesuarı runnerımıza dikebiliriz. Süsleme için kenarlara ağırlık verirsek görsel olarak daha güzel bir runner elde ederiz. Masadan sarkan runnerlar için uçlarına benzer renklerdeki uzun püsküllerden de dikerek hareketlilik kazandırabiliriz.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Tabak süsleme nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?