Ev temizliğinde nasıl bir sıra izlenir?

Ev temizliğine başlamadan önce yapılacak ilk işlem evi havalandırmak ve evdeki dağınıklıkları toplamaktır. Temizliğin daha kolay yapı...

 

Yaşadığımız ortamların temizliği hijyen ve sağlıklı olmak açısından önemli olmakla beraber daha ferah yaşam alanı ortaya koymak için de gereklidir. Hassaten kalabalık aileleri barındıran evler başta olmak üzere devamlı bakım istemesi nedeniyle ev temizliğinde belli bir düzene sahip olmak temizlik sırasında kolaylık sağlayan bir etkendir.

Dağınıklıkları Toplamak

Ev temizliğine başlamadan önce yapılacak ilk işlem evi havalandırmak ve evdeki dağınıklıkları toplamaktır. Temizliğin daha kolay yapılmasını sağlamak açısından gereken olan dağınıklıkları gidermek ev ortamını daha yaşanır kılmak bakımından da önemlidir. Dağınıklıkları toplama sırasında eşyaların gerektiği biçimde yerleştirilmesi yanında sık kullanılmayacak eşyaların kaldırılması yahut işe yaramayan eşyaların atılmasına da özen gösterilmelidir.

Mutfak ve Banyo Temizliği

Banyo temizliğinde ise öncelikle dolap kapakları silindikten sonra tuvalet, lavabo ve küvet gibi yüzeyler temizlenerek kireçli sudan kaynaklanan lekeler giderilmelidir. Havlular değiştirildikten sonra en son adımda yerler silinmelidir.

Sürekli kullanılması nedeniyle en son temizlenecek ortamlar mutfak ve banyodur. Mutfak temizliğinde dikkatli olunacak en ehemmiyetli nokta sık kullanılan alanlarda sterilliği sağlamaktır. Beyaz sirke, limon veyahut karbonat gibi ürünler kolayca kullanılabilmektedir. Genel açıdan mutfak temizliğinde dağınıklar giderildikten sonra kirli bulaşık bahsi geçen ise makineye atılmalıdır. Başta tezgah ve fırın olmak üzere temizlenince lavabo tam olarak silinmeli ve en son adımda yerler de silinerek mutfak temizliği tamamlanmalıdır.

 

Halıları ve Koltukları Süpürmek

Dağınıklıkları topladıktan sonra fazlasıyla toz kaldırdıkları için mobilya temizliğini yapmadan önce koltuklar ve halılar süpürülmelidir. Temizlikte tam olarak bir verim sağlanabilmesi için öncesinde elektrik süpürgesi torbalı ise yapılacak kontrol ardından bütün koltuk, halıları süpürmek ve kaldırma imkanı var ise yerleri silerken kolaylık sağlaması açısından halıları kaldırmak gerekmektedir. Benzer biçimde zeminler de ıslak bez ile silinmeden önce kir ve tozların zemine daha çok yapışması ve dağılmasını engellemek için elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

Odaları Temizlemek

Odalardaki mobilyaların tozları alınınca daha öncesinde elektrik süpürgesi ile süpürülen zeminler münasip malzemeler ile silinmelidir. Daha derin temizliklerde ise yapılacak ilk işlem camları silmektir. Eğer gerekiyorsa o sırada perdeleri yıkamak camların silinmesinde kolaylık sağlayacağı gibi zaman bakımından da tasarruf sağlamaktadır.

Genel bir temizlik sırasında dağınıklıklar toplandıktan ve bilhassa halılar silindikten sonra oda temizliğine geçilmelidir. Genel açıdan odaların kirliliğine bağlı bir sıra gözlemleneceği gibi salondan önce daha az kullanılan yatak odası veya çocuk odası gibi odaların temizlenmesi öncelikle tercih edilebilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kombi zehirlenmesine nasıl önlem alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?