En iyi para biriktirme yöntemleri

Para biriktirmenin en iyi yöntemi parayı düzgün yönetmektir. Paranızın nereye gittiğinizi bilene kadar biriktirebileceğiniz ekstra pa...

 

İş para biriktirmek olduğunda ilk adımı atmak çoğu zaman en zorudur. Genelde çoğumuzun ay sonuç kısmında hiç parası kalmaz bu da bir birikimi veya acil hal parasını kenarda bırakmayı bize imkansızmış gibi göstermektedir. İyi bir plan ve strateji ile geleceğiniz ve maaştan maaşa yaşamaktan kurtulmak için birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Dikkatli Bütçe Yönetimi

Para biriktirmenin en iyi yöntemi parayı düzgün yönetmektir. Paranızın nereye gittiğinizi bilene kadar biriktirebileceğiniz ekstra para bulmak zordur. Bir bütçe belirleyip ona sadık kalarak para artırabileceğiniz ufak noktaları bulup yatırım için kullanabilirsiniz. Küçük not defter taşıyarak harcadığınız en küçük parayı bile yazarak başlayabilirsiniz. Haftanın sonuç kısmında küçük küçük harcadığınız miktarların birikip ne kadar büyük şeyler durumuna geldiğini görünce siz de şaşıracaksınız.

Doğrudan Mevduat

Eğer işvereniniz maaşınızı birden fazla hesaba yatırabiliyorsa maaşınızı birikim için kullanabilirsiniz. Ufak bir miktarla başlayıp maaşınızda yavaşça yükselen bir oranı birikim hesabınıza geçirebilirsiniz. Bu strateji sizin parayı otomatik olarak biriktirmenizi sağlarken sizi maaşınızın kalanı ile yaşamaya zorlar.

Banka Transferi

Önce kendinize ödeyin yöntemi gerçek bir servet oluşturmak için olmazsa olmazdır. Bu metot birikim hesabınıza bir fatura gibi davranarak maaşınızdan arta kalanları birikim için değil size harcamak için bırakmaktadır. Bunu maaşınızdan kesilen vergilerde bir artış yahut sağlık masrafı olarak görün. Buradan kaybettiğiniz parayı diğer yerlerden keserek kendinizi alıştırın. Bu stratejiye alışmanın en iyi yolu her ay maaş hesabınızdan otomatik olarak birikim hesabınıza para aktarmak.

 

İşveren Bazlı Emeklilik Planı

Eğer işveren bazlı bir emeklilik planınız var ise bunu hızlı başlangıç yapmak için kullanabilirsiniz. Paranız size vergisiz biçimde ulaştığı için işveren bazlı emeklilik programları en iyi araçtır. Emeklilik planınıza eklediğiniz her lira verginizden düşmektedir ve vergi indirimleri kendi kendine büyük bir yatırım durumunu almaktadır. İşveren bazlı emeklilik planına maaşınızın %1’I gibi oranlarla girebilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kişisel birikimin faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?