Deprem çantası

Bilindiği üzere "Deprem değil tedbirsizlik öldürür". Yaşanılan depremlerde bazı evlerin sağlam kalıp bazılarının yıkılmasının nedeni,...

 

Türkiyede sürekli görülebilen doğal afetlerden birisi depremdir. Çünkü Türkiye, fay hatlarının yoğun olduğu Alp Himalaya kıvrım kuşağında yer alır. O yüzden, yüksek ve orta şiddetli sallantılarla karşılaşmamız olası bir durumdur. 

Bilindiği üzere "Deprem değil tedbirsizlik öldürür". Yaşanılan depremlerde bazı evlerin sağlam kalıp bazılarının yıkılmasının nedeni, binaların yapı kalitesinin sağlamlığı ile ilgilidir. Şahısların, can kaybı yaşamaması için tedbirli olmaları gerekir. Örnek verilecek olursa, deprem olasılığına karşı herkes muhakkak deprem çantası hazırlamalıdır.

Ülkemiz geçmişten bu yana şiddetli depremler yaşamış, çok can kaybetmiş bir ülkedir. 17 Ağustos 1999'da Gölcük merkezli depremde, Kocaeli, Adapazarı ve İstanbul- Avcılar'da yaşayan pekçok insan hayatını kaybetmiş, geride kalanlar ise yaşadıkları psikolojik tramvanın etkisini çok uzun zaman hissetmişlerdir. Enkaz altında kalan ve günlerce kurtarılmayı bekleyen insanlardan çoğu havasızlık, sıkışma ve açlık, susuzluk gibi etmenlerle hayatlarını kaybetmişlerdir. Hazırlıksız yakalanan ve kurtulan vatandaşlar ise, yardım kuruluşlarından gelen yiyecek yardımına kadar aç ve susuz kalmışlar, 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan Van Depremi'nden sonra ise evleri yıkılan insanlar kışın gelmesiyle beraber soğuk hava koşullarından mağdur olmuşlardır.

 

Deprem çantası nasıl hazırlanır ve içine neler konmalıdır?

Panik halinde yaralanmalar sık görülmektedir. Deprem paniğiyle balkondan atlayan insanlar da vardır. Bu tür yaralanmalarda hastaya yardım etmek amaçlı ufak bir ilk yardım setini çantanızda bulundurun.

Küçük el feneri, çakmak ya da mum karanlık bir ortamda aydınlanmanızı sağlamanız için ihtiyaç duyacağınız ve çantanızda bulundurmanız gerekli olan araçlardır.

Deprem sonucu oluşacak kaos ortamında şiddetli ağrılarınız için eczane bulamamanız olası bir durumdur. O yüzden çantanıza muhakkak ağrı kesici ilaç yahut düzenli kullanmak zorunda olduğunuz ilacı koyun.

Deprem çantanızda muhakkak su ve bozulmayacak, olağanüstü halde hayatta kalmanız için yeterli ölçüde yiyecek bulundurun.

Gece yatarken yatağınızın yanına, gündüz ise hemen ulaşabileceğiniz bir yere deprem çantanızı koymalısınız.

Çantanıza ufak bir battaniye koyun ki, dışarı çıktığınızda soğuktan korunun.

Enkaz altında kalınırsa eğer, kurtarma çalışmalarında varlığınızı hissettirmek için deprem çantanızın içerisinde bir de düdük bulundurun. Böylece size daha kolay ulaşılacaktır.

Başımıza gelmeden bazı önlemleri almayan, "erteleyen" bir toplumuz. Lakin tedbir, hayat kurtarır ve deprem gerçeğinin unutulmayacağı bir ülkede, hayatta kalma şansının arttırılması için kesinlikle deprem çantası hazırlanmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Düdüklü tencere nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?