Avokado yaprağı çayı nasıl demlenir?

Avokado meyvesinin salata ve yemeklerde kullanılmasının yanında ek olarak meyvenin yapraklarından çay da elde edilir. Yapısındaki vit...

 

Meksika'nın tropikal meyvelerinden biri olan avokado salatalarda ve yemeklerde sıkça kullanılan meyvedir. Akdeniz'e kıyısı olan diğer ülkelerde de yetişebilen avokado benzer zamanda insanların sağlığı için gayet etkili bileşenleri barındırır. Hayli besleyici ve kalorisi bol bir meyvedir. Potasyum, B, E ve K vitaminleri yönünden de gayet zengin olduğu bilinir.

Avokado Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Yeterli oranda kullanıldığı zaman kabızlığa neden olarak ishalin kesilmesine yardım eder.

Kas gevşetici özellikleri bulunmaktadır.

Kalp ve damar sağlığının korunmasında etkili olmaktadır.

Selülitlerin giderilmesine yardım eden olur.

Yapısında yer alan doymamış yağ asitleri hasebiyle kandaki kolestrolün dengelenmesini sağlamaktadır.

Antioksidan olması hasebiyle kansere karşı koruyucu enzimlerin salgılanmasına yardım etmektedir.

Vücut içerisinde yer alan hücrelerin yenilenmesini destekler ve vücudumuzun genç kalmasını sağlamaktadır.

Safra taşının düşmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığına iyi gelir.

Böbreklerdeki kumu ve taşı temizler.

Avokado meyvesinin salata ve yemeklerde kullanılmasının yanında ek olarak meyvenin yapraklarından çay da elde edilir. Yapısındaki vitamin ve minerallerden ötürü insanların sağlığına çokca yararı olan çay hassaten kalp ve damar sağlığı için oldukça yararlıdır. En popüler yararlarından biri antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruma sağlamasıdır.

 

Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

Avokado yaprağı çayı gün içerisinde iki kere olmak kaydıyla akşam yemeklerinden üç saat önce veyahut akşam yatmadan hemen önce içilebilir. Avokado yaprağı çayı sürekli biçimde 5 gün kullanıldıktan sonra 3 gün ara verildiğinde etkileri daha iyi görülmektedir. 20 gün devamlı kullanıp 20 gün ara vermek de mümkündür. Avakado yapraklarından yapılmış olan çaya tadını değiştirmek için madde eklenmesi tavsiye edilmez. Kabızlık etkileri olduğundan dolayı ise aşırı tüketimi yapılmamalıdır.

Avokado çayını hazırlamak hayli basittir. Tek kişilik bir avokado yaprağı çayı için 1 bardak su ve biraz avokado meyvesi yaprağı yeterli olur. Avokado yapraklarının çayını hazırlamak için her şeyden önce su kaynatılır. Su kaynayınca 1 adet kurumuş avokado yaprağı ya da 3 adet taze avokado yaprağı suya atılır. Yapraklar suya atıldıktan sonra takriben on dakika daha kaynatılır. Daha sonrasında yapraklar süzülür ve su yirmi dakika dinlenmeye bırakılır. Su dinlendikten sonra çay içilmeye hazırdır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Portakal çayı nasıl demlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?