Basketbolda adam nasıl geçilir?

Hem top sürme sırasında, aynı zamanda hareketsizken yapılabilen çapraz geçme çoğunlukla aldatma hareketi (fake) ile birleştirilir. Bu...

 

Gayesi, topun potadaki çemberden geçirilerek sayı yapılmış olması olan basketbol, çok dinamik bir spor dalıdır. Her biri beş insandan oluşan iki takım arasında yapılmış olan müsabakalarda temel hedef her ne kadar karşı tarafın potasına sayı atmak olsa da, bunun kadar önemli olan diğer hedef de rakibin sayı atmasına mümkün olduğu kadar izin vermemektir. Bu nedenle basketbolda hem savunma aynı zamanda hücum çok önemlidir.

Crossover İle Adam Geçme

Hem top sürme sırasında, aynı zamanda hareketsizken yapılabilen çapraz geçme çoğunlukla aldatma hareketi (fake) ile birleştirilir. Bunu yapmak için hücum oyuncusu top sürerken bir yöne doğru drive edecekmiş gibi hareket edip, tam zıt yöne drive edebilir. Benzer biçimde topu elinde tutan hücum oyuncusu, hareketli ayağını ve topu da kullanarak bir yöne doğru drive edecekmiş gibi yapıp tam terse doğru drive edebilir. Eğer savunma oyuncusu bu fake hareketinden aldanırsa hücum oyuncusu savunma oyuncusunu çapraz bir biçimde başarılı olarak geçebilir. Bu biçimde adam geçme sırasında, rakip geçilirken atılan adım rakibi arkaya alacak halde atılmalıdır. Aksi durumda geçme sırasında rakip topa pratik bir şekilde müdahale edebilir.

Basketbol müsabakası sırasında, savunma yapan oyuncu toplu oyuncunun karşısında kollarını açarak hem rakibin geçmesini engellemeye, aynı zamanda fırsat bulduğunda topa müdahale etmeye çalışır. Kayan adımlarla rakibi ile beraber hareket eden savunma oyuncusu yavaş kalırsa, veyahut adımlarında hata yaparsa hücum oyuncusu drive ederek, yani hızlı biçimde top sürerek savunma oyuncusunu pratik olarak geçebilir. Bunun dışında hücum oyuncusunun savunma oyuncusunu geçmesi bilhassa çapraz geçme (cross over) ve perde (screen) olmak üzere iki halde olur.

 

Perde ile Adam Geçme

Basketbolda rakibi geçme esnasında en fazla kullanılan metod ise hücum oyuncusunu savunan oyuncunun hareketinin, hücum oyuncusunun takım arkadaşı tarafından engellenmesidir. Bu engelleme perde olarak adlandırılır ve perdeyi yapacak olan oyuncunun hareketsiz olması ve kollarının vücuduna bitişik olması gerekmektedir. Bu biçimde hücum oyuncusu, kendisini takip ederek savunan oyuncuyu perdeye takarak da pratik bir biçimde geçebilir. Fakat bu halde toplu oyuncuyu ve perde yapan oyuncuları savunan kişiler, adam değişimi yaparak dezavantajı engellemeye çalışabilirler. Bu gibi hallerde hücum oyuncuları genel olarak verkaç yaparak, adam paylaşımı tam anlamıyla yapılamadan potaya gitmeyi tercih edebilirler.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Vücut kısa sürede nasıl gelişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?