Av tüfeği bakımı

Meydana gelen bu kirlenmelerin tamamının bir temizlik yöntemi vardır. Tüfek bakımı her ne kadar kolay gözüksede türkiyede her sene tü...

 

Av tüfeği olan her kişinin avcı olmasına gerek yoktur. Anadolu'da bir çok kişinin atalarından yadigar olan tüfeği vardır. Tabiki bu tüfekler ve avcılar tarafından kullanılan tüfeklerin kullanım sonrası bakımı vardır.

TETİK VE EMNİYET KİLİDİ: Genellikle fazla yağlanma sonucu tetik ve emniyet kilidi pas tutabilir. Çoğu zaman eski tüfeklerde görülmektedir.

FİŞEK YATAĞI: Kullanılan fişeğe göre değişir. Namlu içinde atılan fişeğin barutu iz bırakıp bu iz temizlenmez ise namlu iç yüzeyine yapışır. Fişeğin yaptığı bu kirlenmenin adı sıvamadır.

DİPÇİK VE KUNDAK: Tüfeği kullanım sırasında yere düşürdüğümüzde toz,çamur vb maddeler dipçik ve kundak üstündeki gravür ve bezemeli noktaların arasına nüfuz eder.Gravürler çok ince işçilik olduğu içi temizlenmesi zordur.

MEKANİZMA: Otomatik tüfeklerde iç kısımda yer bulan mekanizma özel olarak kış günleri kullanılan avlardan sonra muhakkek temeizlenmelidir. Bu bölüm sürtünme yoluyla çalıştığı için av sonrası kullanım durduğunda var olan fazla yağ paslanma yapabilir. Diğer tür tüfeklerde ise namlu ile gövdenin birleştiği bölgedir. Fişek değişim sırasında devamlı açılıp kapandığı için su,hava temasından dolayı bu bölümde pas tutabilir.

Meydana gelen bu kirlenmelerin tamamının bir temizlik yöntemi vardır. Tüfek bakımı her ne kadar kolay gözüksede türkiyede her sene tüfek temizlerken kendi hatalarından dolayı ölen insanlar vardır. Muhakkak ki her av sonrası ve tüfek bakımı öncesi tüfek namlusu ve fişek yatağı kontrol edilmelidir.Tüfeğin emniyet kilidine güvenilmemeli ve namluda fişek bırakılmamalıdır.Tüfek temizlerken kullanılacak malzemeler ;

 

Tüfek bakım yağları, eğer bulamazsanız ince makine yağıda uygun olur.

Harbi (uzun ince bir sopar namlu içine girebilmesi için.)

İnce pamuklu bir bez.

Bulaşık teli.(Her zaman kullanılmaz namlu içi sıvaması oldu ise kullanılmaktadır)

Pas sökücü.(Sadece tüfek pas tuttuğunda kullanılmalıdır.)

Her şeyden önce tüfeği parçalarından ayırmalıyız. Sonra namluyu elimize alıp namlu içine biraz yağ döktükten sonra, harbi ucuna bezi takınız ve bu bezide yağlayınız. Bu işlemlerden sonra namlu içine tam sığacak halde harbiyi namlu içerisinde ileri geri iterek temizlemiş olur. Hernamluda 2-3 kez bunu tekrarlayın. Bu işlem sonrası eğer var ise dipçik ve kundak üstündeki çamurlar kirler yağ ile yumuşatılıp ince bir kürdan hasebiyle temizlenebilir. Mekanizma tarafında kalan barut parçalarını arık yağları önce sildikten sonra fazla kalmaması koşulu ile tekrar temiz yağ ile silinir. Tüfek üstünde zor çalışan bir bölüm var ise bu bölgeyede tekrar yağ uygulanmaktadır. En son olarak tüfek dış yüzeyi temiz bez ile ince katman yağ ile silinir.

Ek bilgi olarak tüfeğinizin ahşap bölgelerinin daha damarlı ve güzel gözükmesini istiyorsanız,1-2 ay ara ile ahşap rengi ile benzer olmak koşuluyla schaftol uygulanabilir.

 

Av tüfekleri dört şekildedir. Tek kırma diye tabir edilen tek bir namludan oluşan genelde eski zamanlardan kalma olan tüfektir. Son yıllarda üretimi ve satımı pek yoktur. Süperpoze üst üste bindirilen iki namludan oluşur çoğu avcının tercih ettigi modeldir. Süperpozeler avcıya iki kez ateş etme hakkı tanır. Çifte yine iki namludan oluşur bu sefer namlular yanyana gelir. Avcıya iki kez atış hakkı tanır. Genel olarak klasikçi avcıların kullandığı modeldir. Son olarak yarı otomatik olan 4+1 ve 7+1 olmak üzere fişek kapasitesi kendi içerisinde farklılaşan otomatik tüfekler mevcuttur.Tüfekler üstünde bilhassa meydana gelen kirlenmeler şunlardır;

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Doğalgaz kombisi nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?