Lehim nasıl yapılır?

Pratik lehimleme yapmak için,...

 

Lehimleme, erime sıcaklığı çok çok düşük olan alaşım bir metalle birleştirme işlemidir. Bir nevi kaynak işlemine benzetilebilir. Fakat çok çok ince ayrıntı isteyen işler için uygun birleştirme yöntemidir. Genelde elektrikle ilgili kısımlarda kullanımı yaygındır. 

Pratik lehimleme yapmak için,

Lehim teli, havya vasıtasıyla birleştirme işlemini yapacak olan alaşım metalidir. Lehim yapılacak malzemeye göre çeşitlilik göstermektedir.

İyi bir lehimleme yapmak için dikkatinizi açmanız gerekler şunlardır:

Eğer havya sıcaklığı lehim yapcağınız malzemeyi bozabilir veyahut etkileyebilirse, soğutucu kullanarak lehimleme yapın. Malzemenizin zarar görmesini önlemiş olacaksınız.

Havya ucu türünün hangisi kullanacağınıza, lehim yapılacak malzemeye göre karar verin.

Lehimlemeyi yapın ve lehim yapıldıktan sonra birkaç saniye malzemeyi oynatmadan bekleyin ki lehim, lehim yapılmış olan yere doğru yayılsın. Tersi durumunda lehim, birleştirmek istediğiniz yerde tutunmayabilir.

Lehimler lehim yapılacak malzemeye göre seçin.

Lehim yapılacak yeri tam olarak temizleyin.

Havya ucunu daima için temiz durumda tutmalısınız ki havya ısındığında sıcaklığı iyi iletebilsin.

Havyanın sıcaklığını ayarlayınız.

Yaptığınız lehimin parlak görünüşte olması ve üstünde kir pas olmaması, yüzeyin düz pürüzsüz ve deliksiz olması, lehimlemeyi iyi yaptığınızı gösterecektir.

 

Eğer eski lehimi söküp tekrar lehim yapacaksınız, lehimi sıcak havya ucunu kullanarak ısıtın. Lehim erimeye başlayınca, parlak bir hal aldığında, lehim pompası yardımıyla lehimi vakumlayarak toplayın. Bütün lehimi çekene kadar vakumlayın. Sonrasında söktüğünüz lehim yerini temizleyin. Eski lehimi ısıtmak için kullanıdığınız havyayı da temizleyin ve tekrar lehimleme yapmak için kullanıma hazır duruma gelin. Artık yukardaki aşamaları izleyerek baştan lehimleme yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

havya,

lehim teli,

lehim pastası gerekli olan malzemelerdir.

Havya, havya ucu ve bu ucu ısıtmaya yarayan basit bir ısı iletimi oluşturmaktadır. Havya lehim telini eritmek için kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklığa sahiptir ve kaleme benzer görüntüsü vardır. Havyanın ucu, gerçekleştirilecek lehim işlemine göre değiştirilebilir. En fazla kullanlılan havya ucları; ince, düz ve kıvrık havya ucudur. İnce lehimler için ince havya ucu kullanılır. Düz havya ucu, gündelik elektrik ve sac lehimleme işleri için uygundur. Kıvrık havya ucu ise elektrik-elektornik bölümleri için uygun olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Hamam böceklerinden nasıl kurtulunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?