Panel kapı nasıl temizlenir?

Panel kapılar genellikle eskitme görünümlü ve pürüzlü olarak tasarlandığından kullanıcısına temizliğinin nasıl gerçekleştirileceği ko...

 

Panel kapı son devirde çok fazla kullanılan şık ve kullanılabilir ahşap bir kapı türüdür. Amerikan kapı olarak da bilinen bu kapı türü estetik görünüşüyle beraber sağlam yapılı olması ve mekan ısısını içeride kolay bir biçimde tutabilmesi yönünden gayet işlevsel olduğundan hızlı bir şekilde popülerlik kazanmıştır. 

Panel kapılar genellikle eskitme görünümlü ve pürüzlü olarak tasarlandığından kullanıcısına temizliğinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda bazı soru işaretleri oluşturabilir. Bu biçimde kapılar ahşap materyalden yapıldığı için su çekme ve boyalarının kabarma tehlikesi mevcuttur. Bundan dolayı fazla ıslak olmayan bir bezle silinmeli ve temizlik nihayetinde asla ıslak bırakılmamalıdır. Nitelikli bir temizlik meydana getirmek için kireç katkılı ve amonyaklı yüzey temizleyicilerden yararlanmak yerine daha hafif olan ahşap mobilyalar için özel üretilen temizleyiciler kullanılması tavsiye edilir. Kireç katkılı temizleyiciler kapı temizliğinde kullanılmış olduğu durumda yüzeyi pürüzlü kapılarda tortu bırakabilir ve pürüzlerin içine dolan kireçlerin giderilmesi için fazladan uğraştırabilir.

Panel kapı temizliğinde hijyen sağlamak için çamaşır suyu kullanılması kapıların boyalarına zarar verme tehlikesi taşır. Bu sebeple çamaşır suyu yerine piyasada "aspirin" adıyla bilinen hijyenik yüzey temizleyicilerden ve ahşap mobilya temizleyicisinden birer miktar kullanarak hazırlanan su ile kapıların hijyeni sağlanabilir. Kapılar silindikten sonra muhakkak yalnızca su ile ıslatılmış bezle güzelce silinerek durulanmalıdır. Yeterli ölçüde durulama sağlandıktan sonra kuru bir bezle kapılar güzelce kurulanmalı ve devamında birkaç saat camlar açık bırakılarak mekan havalandırılmalıdır. Bu biçimde kapılara hiçbir zarar vermeden nitelikli temizlik sağlanmış olur.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Güderi nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?